8 Safer 1440 | 17 Ekim 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Mevlit Kandili idrak edildi

Son Güncelleme: 30 KASIM 2017 - TSİ 10:18

Tüm yurtta vatandaşlar, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in (sav.) dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlit Kandili dolayısıyla camileri doldurdu.

Ankara'da Mevlit Kandili dolayısıyla Melike Hatun, Hacı Bayram-ı Veli ve Ahmet Hamdi Akseki camilerinin de aralarında bulunduğu birçok camide mevlit okundu, dualar edildi.

Sultanahmet Camisi

Mevlit Kandili dolayısıyla Sultanahmet Camisi'nde program düzenlendi. Kandil dolayısıyla kadın-erkek, genç-yaşlı çok sayıda kişi, Sultanahmet Camisi'nde saf tuttu. Namaz kılıp, dua eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahilerle kandilin manevi havasını yaşadı. Cami çıkışında vatandaşlara lokum ve simit ikram edildi.

Şanlıurfa

"Peygamberler şehri" olarak da adlandırılan Şanlıurfa'da, çevre illerden gelen çok sayıda kişi de kandil dolayısıyla Hazreti İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makam ile Hazreti Eyüp'ün hastalığında çile çektiği rivayet edilen makamı ziyaret etti.

Akşam saatlerinde Balıklıgöl Yerleşkesi'ne gelenler camilerde namaz kıldı, Kur'an-ı Kerim okudu.

Edirne

Edirneliler, kandil dolayısıyla başta Selimiye Camisi, Eski ve Üç Şerefeli camiler olmak üzere, kentteki birçok camiyi doldurdu.

Namaz kılıp, dua eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim ve Mevlid-i Şerif ile kandilin manevi atmosferini yaşadı. 

Hatay

Hatay'da ise vatandaşlar, Hazreti Muhammed'in doğum yıl dönümünün kutlandığı Mevlit Kandili dolayısıyla Anadolu'nun ilk camisi olarak bilinen Habib-i Neccar'ı doldurdu.

Bursa

Bursa'da tarihi Ulu Cami ile Emirsultan Camisi'nde program düzenlendi. Kuran-ı Kerim ve ilahilerin okunduğu programlarda, vatandaşlar dua etti.

Çanakkale

Mevlit Kandili, Çanakkale'deki camilerde okunan dualarla idrak edildi. Kandil nedeniyle kent merkezi ve ilçelerdeki camilerde Kur'an-ı Kerim okunup dualar edildi, ilahiler söylendi.

Batman

Batman'da Mevlit Kandili dolayısıyla düzenlenen programda 3 dilde Mevlid-i Şerif ve ilahiler okundu. Şevket Başak Camisi'nde düzenlenen programda, Türkçe, Kürtçe ve Arapça Mevlid-i Şerif ve ilahiler okundu.

AA