11 Şaban 1441 | 4 Nisan 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

'Çocuğunuzla arkadaş değil anne-baba olun'

Son Güncelleme: 14 OCAK 2020 - TSİ 10:10

Çocuğun gelişiminde tutumun önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, 'ona arkadaş gibi yaklaşmak yerine sınır çizilmeli' diyor.

Uzmanlar, anne ve babanın çocuğunu iyi tanımasını, çocuğun mizaç ve kişisel özelliklerine uygun şekilde davranış modeli geliştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Psikolog Aziz Görkem Çetin, anne-baba ve çocuk ilişkisinde denge kurmanın önemine işaret ederek sınır koymanın öğretilmesi gerektiğini söyledi. Çocukla iyi bir iletişim kurmak için çocukla arkadaş gibi olmaya çalışan ebeveynlere rastlanabildiğini belirten Çetin, bu durumun sağlıklı olmadığına dikkat çekti.

Aile içinde mutlaka sınırlar olması gerektiğini belirten Çetin, “Sınırlar, bireylerin birbirlerine saygı ve sevgi duyduğu anlamına gelen bir noktadır. Sınırları, duvar olarak anlamamak gerekmektedir. Karşılıksız seven ebeveynler olarak toplumsal, kültürel unsurları yoğun bir şekilde dayatarak çocuklarınızı mutsuz etmeyin ve onların mizaç özelliklerine, kararlarına ve düşüncelerine saygı duyun” tavsiyesinde bulundu.