13 Şevval 1440 | 16 Haziran 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Birbirine yakın maden sahaları ‘maden bölgesi’ olacak

Son Güncelleme: 24 MAYIS 2018 - TSİ 09:51

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bitişik veya birbirine yakın maden sahalarının, maden bölgesi olarak ilan edilmesinin esaslarını düzenleyen yönetmelik yayınladı.

Yönetmeliğe göre birbirine yakın maden sahalarının birleştirilmesi için ruhsat sahipleri bir araya gelerek şirket kuracaklar.

Yönetmelikte, bitişik veya yakın maden sahalarının ‘maden bölgesi’ olarak ilan edilmesine gerekçe olarak, çevresel etkileri, şehirleşme, işletme güvenliği, rezervin verimli işletilmesi ve benzeri sebeplerin oluşturduğu olumsuz etkilerin ortadan kaldırılması gösterildi.

Bir alanın maden bölgesi olarak ilan edilebilmesi için; ruhsatların bitişik olması, maden işletmelerinin, ruhsat sınırına dayanması nedeniyle işletme sırasında güvenlik açısından risk oluşturması, emisyon değerlerinin yıllık standart değerin üzerinde olması ile yerleşim alanına, imar planlarına yakınlığı ve çevresel etkileri nedeniyle ruhsatlarda ortak işletmeye ihtiyaç duyulması kriterlerinden en az birinin oluşması gerekiyor.

Maden ruhsatlarının birleştirilmesi için ruhsat sahipleri bir araya gelerek şirket kuracaklar. Bu şirkete katılmak istemeyen ruhsat sahiplerinin yatırım giderleri ile ruhsat sahiplerinin rödovansçılarının yatırım giderleri bu kurulan şirket tarafından 6 ay içinde karşılanacak.

Dünya