21 Ramazan 1440 | 26 Mayıs 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'Hal Yasası'nda değişiklik

Son Güncelleme: 29 KASIM 2018 - TSİ 13:10

Ticaret Bakanlığının hazırladığı Yasa Teklifi ile 'Hal Yasası'nda değişikliğe gidiliyor. “Tarım Ürünlerinin Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun” hazırlandı. Buna göre halde bulunan ürün çeşitliliği artacak. Hal komisyonculuğu kalkacak.

Sebze ve meyve sözcükleri çıkarılarak “mal” kavramı getiriliyor ve bununla hallerde alım satımı yapılacak ürün sayısında artış sağlanacak. Bu değişiklikle birlikte sadece sebze ve meyve değil, diğer tarım ürünlerinin de hal kapsamına alınması öngörülüyor. İlk etapta sebze ve meyvelerin yanı sıra, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, su ürünleri, arı ürünleri, kesme çiçek ile arz ve talep derinliğine göre Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek diğer gıda ürünleri ve tarımsal ürünler hal kapsamına alınacak.

Yasa teklifi aynen kabul edilirse hal komisyonculuğu tamamen kalkacak. Komisyoncuların görevini büyük oranda üretici örgütleri üstlenecek. Bu nedenle üretici örgütü tanımı değiştirilerek “üreticiler tarafından kurulan” ibaresi yasa metninden çıkarılıyor. Üretici örgütlerine şirket kurma, ürün alıp satma yetkisi getiriliyor.

Teklife göre sebze ve meyvelerin toptan satışı; üreticiler, üretici örgütleri, ithalatçılar ve toptancı halinde faaliyet gösteren tüccarlar tarafından yapılacak.

Ürünlerin sınıflandırmasını satıcılar yapacak

Yasa teklifinde toptan veya perakende satış yapanların, satışa sunulacak malları cinsine, doğal özelliklerine, kalite ve standartlarına göre sınıflandırmak, gıda güvenilirliğine, teknik ve hijyenik şartlara uygun olarak ürünün özelliğine göre satışa sunmak zorunluluğu getiriliyor.

Ürün toplama merkezleri kalacak

Malların temizlenmesi, ayıklanması, sınıflandırılması, ambalajlanması ve satışa uygun hale getirilmesine yönelik diğer iş ve işlemlerin yapılabilmesi amacıyla toptancı hallerince toplama merkezlerinin kurulması öngörülüyor.

Hal rüsumu kaldırılıyor

Mevcut yasada yer alan “Toptancı halinde satılan mallardan yüzde bir, toptancı hali dışında satılan mallardan yüzde iki oranında hal rüsumu tahsil edilir” hükmü kaldırılarak hal rüsumu uygulamasının kaldırılması öngörülüyor.

Mevcut Yasa’da toptancı hallerinin kurulmasında belediyeler yetkili iken, yeni yasa teklifinde belediyelerin hal kurma yetkisi alınıyor. Bunun yetine hallerin kurulmasında tek yetkili Ticaret Bakanlığı olacak.

Yasa teklifine göre pazar yerleri ise belediyelerce ya da belediye iştiraklerince işletilecek.

Dünya