12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Taşerona kadro geldi

Son Güncelleme: 25 ARALIK 2017 - TSİ 09:07

Taşeron işçilerin merakla beklediği kadro düzenlemesi, olağanüstü hal kapsamında yayımlanan kanun hükmünde kararname (KHK) ile geldi.

Dün yayımlanan kararname ile 4 Aralık 2017 itibariyle kamuda çalışmakta olan taşeron işçiler sürekli işçi kadrosuna geçecek. Düzenlemeye KİT’ler kısmen dahil edilirken, çağrı merkezlerinde çalışan taşeron işçiler kapsama alınmadı. Kadroya geçiş tarihinde, SGK verilmiş olan sigortalı işe giriş bildirgeleri, işten ayrılış bildirgesi ve aylık prim ve hizmet belgeleri esas alınacak.

Emekliliğe hak kazanan taşeron işçiler, geçiş yapamayacak. Esas ya da yardımcı iş yapan tüm taşeron işçiler kapsamda olacak. Taşeron işçiler, sürekli kadroya geçince de aynı işi yapmaya devam edecek.

90 günde geçiş

Kadroya geçmek isteyen taşeron işçiler, açtıkları dava veya başlattıkları icra takibi varsa bunlardan vazgeçecek. Sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek isteyenler, bu aşamanın ardından 10 gün içinde çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime başvuracak. Taşeronlar, yazılı
veya sözlü sınava alınacak.

4C’liler sözleşmeli oldu

KHK ile 657 sayılı kanundaki geçici personel (4C) statüsü de kaldırıldı. 4C statüsündeki geçici personel, 4B statüsünde sözleşmeli personel statüsüne
geçirilecek.

Milliyet