18 Safer 1441 | 17 Ekim 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Alzheimer hastalarına özel ayakkabı

Son Güncelleme: 24 EKİM 2011 - TSİ 10:16

ABD'de bir teknoloji firması alzheimer hastalarının nerede olduğunu gösterecek ve kaybolmalarını engelleyecek GPS sistemi taşıyan bir ayakkabı geliştirdi. 
Ayakkabının topuk kısmına yerleştirilen GPS sistemi hastanın bilgisayardan yakınları tarafından takibini sağlıyor. Ayrıca özel bir yazılımla kişinin gitmemesi gereken yerler seçilerek bu noktalara gelindiğinde özel bir uyarı sistemi devreye giriyor. 
Çifti 300 dolardan satışa çıkarılan ayakkabılardan ilk etapta 3 bin çift ABD'de piyasaya sürüldü. Proje danışmanlarından George Mason Üniversitesi'nden Profesör Andrew Carle, ayakkabıların birçok hayat kurtaracağını söyledi. 
Carle, "Bu hastalara evlerinde yaşasalar bile kafaları karışıktır. Ve dışarı çıktıklarında da günlerce kaybolabilirler. Üstelik istatistiklere göre alzheimer hastalarının ölümle sonuçlanan kaybolma durumları var" dedi. ABD'de 5 milyondan fazla alzheimer hastası olduğunu kaydeden Prof. Carle, alzheimer hastalarının yüzde 60'ının belli aralıklarla kaybolduklarının ortaya çıktığını anlattı. Kaybolan hastaların 24 saat içinde bulunamaması durumunda yaşamlarını kaybetme riski bulunduğunu aktaran Carle, "Kolye ve bileklikte takip için bir yöntem ancak hastalar genelde bunları çıkarıyor. Ayakkabı daha iyi bir çözüm. Hasta eğer belli bir mesafeden fazla evden uzaklaşırsa bunu da haber almanız mümkün. Yani aile bireyleri hastanın hareketlerinden haberdar olabilirler" diye konuştu.
SABAH