23 Cemaziyelevvel 1441 | 18 Ocak 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

BM'den Myanmar'a Arakan Müslümanları uyarısı

Son Güncelleme: 22 KASIM 2014 - TSİ 10:29

BM, Myanmar Yönetimi'ne Arakan Müslümanları'na vatandaşlık haklarını vermeleri çağrısı yaptı. BM Genel Kurulu'nun insan haklarından sorumlu 3. Komitesi, Myanmar'daki insan hakları durumuna ilişkin sunulan tasarıyı konsensüsle kabul etti

Bağlayıcılığı olmayan, ancak Myanmar Hükümeti'ne yönelik uluslararası baskıyı artırma işlevi bulunan tasarıda, dini ve etnik azınlıkların haklarının eşitlik temelinde sağlanması istendi. Myanmar, Arakan Eyaleti'nde yaşayan yaklaşık 1.3 milyon Rohingya Müslümanlarının vatandaşlık hakkını, illegal Bangladeş göçmeni oldukları iddiasıyla vermiyor. Eyalette yaşayan Budist fanatiklerin zulmüne maruz kalan Rohingyalar 2012'de yeniden başlayan şiddet dalgası nedeniyle evlerinden edildi. Yaklaşık 140 bin Müslüman, evlerini terk ederek derme çatma kamplarda yaşamaya ya da komşu ülkelere sığınmaya çalışıyor. Myanmar Hükümeti azınlıkların durumlarını iyileştirmek için hazırladığını öne sürdüğü "eylem planını" ise henüz açıklamadı.

BM tasarısında ayrıca ülkedeki politik katılımcılığın sağlanması ve gelecek yıl düzenlenecek başkanlık seçimlerinin demokratik bir ortamda gerçekleştirilmesi de istendi.

Dünya Bülteni