17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

e-ticarette yeni dönem başlıyor

Son Güncelleme: 21 ŞUBAT 2013 - TSİ 10:39

Maliye Bakanlığı'nın ''E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun Artırılması Projesi'' ile e-ticarette kayıt dışılığın önlenmesi ve kayıt dışı çalışan firmaların gönüllü uyuma davet edilmesi amaçlanıyor.
Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan ''E-Ticaretin İzlenmesi ve Mükellef Uyumunun Artırılması'' başlıklı sunuma göre, Türkiye'de 2011 sonu itibarıyla 36,8 milyon internet kullanıcısı bulunurken, işletmeden tüketiciye e-ticaret 2009-2012 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 45 artış gösterdi.
Sunumda, geçen yıl sonunda 5,6 milyar liraya ulaşan internetten e-ticaret dahil kartlı ödeme tutarının 2023 yılında 350 milyar liraya ulaşması beklendiği bildirildi.
E-ticaretin neden izlenmesi gerektiğine ilişkin tespitlerin de yer aldığı sunumda, gelişme potansiyelinin oldukça yüksek olması, toplam ticaret içindeki payının artması ve genç girişimcileri cezbetmesinin e-ticaretin izlenme nedenlerinden olduğu kaydedildi.
Sunumda proje ile e-girişimcilerin vergi bilincinin artırılması ve gönüllü uyuma teşvik edilmesi ile e-ticaret faaliyetlerinin izlenmesi ve analiz edilmesi ve e-ticaret yoluyla ortaya çıkan kayıt dışılığın önlenmesinin amaçlandığı ifade edildi.
Proje ile e-faturanın e-ticaret ile entegrasyonu, internet üzerinden mükellefiyet açılması ile vergilemede kesinlik ve belirliliği sağlamanın öngörüldüğü belirtildi.