23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

YWF’den Afrika ve Somali semineri

Son Güncelleme: 20 KASIM 2014 - TSİ 11:54

Sınır Tanımayan Gençlik Derneği (Youth Without Frontiers) ‘Afrika ve Somali’ konferansı ile faaliyetlerine devam ediyor. Ankara’da okuyan uluslararası öğrenciler VEFA Sosyal Gelişim Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta biraraya geldi.

Sınır Tanımayan Gençlik Derneği tanıtımı ile başlayan program Diyanet İşleri Başkanlığı Somali Koordinatörü Gıyaseddin Karatepe’nin Afrika ve Somali konulu konuşması ile devam etti.

Konuşmasında Karatepe, Somali halkının tamamının Müslüman olduğunu ve yarısının hafız diğer yarısının da yarı hafız olduğunu söyleyerek, her caminin yanında medreselerin bulunduğundan ve her kesimden halkın eğitime gösterdiği değerden ve yapılan eğitim çalışmalarından söz etti.

Karatepe, konuşmasında Batı tarafından Somali üzerinde oynanan oyunların gerçek yüzünü çok net bir şekilde ortaya koydu. Somali topraklarının çok verimli olduğuna da değinen Karatepe, bu topraklar üzerinde Batılı güçlerin yardım kampanyaları düzenleyerek çiftçilerin topraklarını ekmemesini sağlayıp halkı yaptıkları yardım kampanyalarına bağımlı hale getirdiğini, yardım kampanyasını bitirdiğinde ülkede açlık krizlerine neden olduğunu ve bu durumun tarımsal arazilerde yaşayan halkı şehirlere göçe zorladığını da belirtti. Halen Somali’nin başkenti Mogadişu’da halkın yarısının mülteci çadırlarında kaldığını da sözlerine ekledi.

Somali’nin dünyanın en büyük kıyısına sahip olan ülke olarak geçiminin büyük kısmını balıkçılıktan sağlamakta olduğunu dile getiren Karatepe, uluslararası medyada Somali korsanları olarak nitelendirilen Somalili balıkçıların eylemlerinin sebeplerinin, aslında Batılı ülke gemilerinin balıkçılık açısından son derece verimli olan Somali kıyıları ve açıklarında, atıklarını o bölgeye dökerek yaptıkları zulüm neticesinde savunma amaçlı verdikleri mücadele olduğunu anlattı.

Karatepe, Türkiye ile Somali’nin kardeşliğinin günden güne artacağını belirtti. Program aşure ikramı ile sona erdi.