25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Müslümanlara kurban vergisi

Son Güncelleme: 11 EYLÜL 2013 - TSİ 13:16

Belçika'da Flaman Bölgesi içinde yer alan Mechelen kentinde belediye, Kurban Bayramı'nda kesilecek her koyun için 15 euro vergi alınmasına karar verdi. İbadetlerini yerine getirmeye hazırlanan Müslümanlar kurban vergisi ile şoke oldu.

Mechelen'deki camilerin kararı boykot çağrısı yaptığı bildirildi. Mechelen Belediyesi'nin N-VA'lı (Flaman Milliyetçi Partisi) Başkan Yardımcısı Marc Hendrickx, belediye olarak aldıkları vergi kararını savunurken, " Müslümanların kurban kesimi nedeniyle oluşan masrafları karşılanmasında katkısı olması gerektiğini" söyledi. "Kurban kesimi için özel taban malzemesi, kesimin sorunsuz gerçekleşmesi için belediyeden personel görevlendirilmesi gibi masraflar yapılıyor. Bunlar belediyenin görevleri içinde değil.

Bu masrafların karşılanması için de kurban kesenlerden bir katkı bekliyoruz" diyen Çeşitlilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Hendrickx, "Camilerin aldıkları boykot kararını üzücü bulduğunu, ama mutlaka bir çözüm bulunacağı kanaatinde olduğunu" kaydetti. Mechelen'de bulunan camiler kararı tepki le karşılarken, Müslümanlara kurban kesmeme çağrısında bulundular. Fas Camisi Derneği Başkanı Mesbah El Hassan, "Her yıl kurban bayramından sonra bir değerlendirme yapılıp değişiklikleri konuşuyorduk. Ama bu yıl birden bire bu karar ile karşılaştık. Karar öncesi bizlerle bir görüşme yapılmasını beklerdik. Ayrıca bu karar koyunculuk yapan çiftçiler için de iyi olmadı" dedi.

timeturk.com