19 Recep 1440 | 26 Mart 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Macaristan'da sığınmacı karşıtı seçim kampanyası

Son Güncelleme: 6 NİSAN 2018 - TSİ 10:20

Macar hükümeti, 8 Nisan'da yapılacak genel seçimler öncesinde ülke genelinde sığınmacı karşıtı afişlerle kampanya başlattı.

Sığınmacı krizindeki sert tutumuyla bilinen Macaristan’da hükümet, sığınmacının bulunduğu fotoğrafın yer aldığı afişlerdeki ''DUR'' ifadesiyle sözde sığınmacı ''tehlikesine'' dikkati çekiyor. Sığınmacıların "Avrupa'yı işgal ettiği", gibi argümanlar kullanan Macaristan Başbakanı Victor Orban, sığınmacıları kabul etmek istemediklerini yaptığı çeşitli açıklamalarla dile getirmişti.

Macaristan, sığınmacılara karşı alınan önlemler kapsamında Vişegrad Grubu'ndaki ortakları Çekya, Polonya ve Slovakya'nın desteğiyle sınırlarına asker ve polis takviyesi yapmıştı. Macaristan, sığınmacı akınını durdurmak amacıyla Sırbistan ve Hırvatistan sınırlarına dikenli tel örgü çekmiş, sınır bölgelerinde olağanüstü hal ilan ederek yasa dışı geçişler için uygulanan cezaları artırmıştı.

Sivil toplum kuruluşları ise Macar güvenlik güçlerini, ülkeye girmeye çalışan sığınmacılara şiddet uygulayarak Sırbistan'a geri göndermekle suçluyor. AB'nin sığınmacı krizine çözüm olarak sunduğu kota sistemi kapsamında bin 294 mülteciyi kabul etmesi öngörülen Macaristan, bu plana şiddetle karşı çıkıyor.

AA