23 Cemaziyelevvel 1441 | 18 Ocak 2020 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

‘Antibiyotiklerin yarısı gereksiz yazılıyor’

Son Güncelleme: 20 KASIM 2019 - TSİ 13:00

Hiç antibiyotik kullanmamış kişilere, gıdalardan, sulardan ve sağlık kuruluşlarından antibiyotiğe dirençli mikroplar bulaşabilir. Antibiyotiğe dirençli bakteriler nedeniyle dünya genelinde yılda yaklaşık 700 bin kişi hayatını kaybediyor.

Türkiye ise antibiyotiğin en fazla kullanıldığı ülke. Antibiyotiklerin en az yarısının gereksiz yere yazıldığını belirten Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Alpay Azap şunları söyledi:

“2011 yılında aile hekimlerinin yazdığı reçetelerin yüzde 35’inde antibiyotik vardı, şimdi bu yüzde 25’e düştü, ama halen kullanımda ilk sıralardayız. Antibiyotiklere direnç gösteren süper bakteriler nedeniyle hastalıklar normal seyrinden çok daha uzun sürede iyileşir hale geldi.

Antibiyotik direnci topyekûn bir çaba ile çözülebilecek önemli bir problem. Bir toplumda ne kadar çok antibiyotik kullanımı varsa o kadar fazla direnç görülür. Dünya üzerinde tüketilen antibiyotik miktarının yüzde 80’ini hayvancılık ve tarımda kullanılan antibiyotikler oluşturuyor. Gıdalar yoluyla da direnç bulaşabiliyor. ”

Milliyet