13 Recep 1440 | 20 Mart 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Kolonoskopi karnemiz sıkıntılı

Son Güncelleme: 1 MAYIS 2018 - TSİ 10:03

Türkiye’nin kolonoskopi haritası çıkarıldı.16 devlet hastanesi, özel üniversitelerin tıp fakülteleri, eğitim ve araştırma hastanelerinin gastroenteroloji bölümlerinde kalın bağırsakların görüntülenmesi için kullanılan bir yöntem olan kolonoskopi uygulanan 6 bin 508 olgudan çıkan sonuçlara göre, her üç kişiden birinde polip veya kanser var.

Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Serhat Bor, Türkiye’de kolonoskopi taraması yapılan her dört olgudan birinde kanser öncülü polip saptandığını söyledi. Bır, "Genetik bozukluk, tüm kolorektal kanserlerin yüzde 2’sini oluşturuyor" dedi.

Hepsi fazla kilolu

Kolorektal (kalın bağırsak) kanser taraması amacıyla kolonoskopi yaptıran 6 bin 508 olgudan çıkan sonuçları değerlendiren Dr. Levent Erdem de şunları söyledi: “Olguların yaklaşık yüzde 52’si kadın, yüzde 48’i erkek olarak saptandı. Sigaraya maruz kalanların yüzde 23’ü aktif sigara içen, yüzde 14’ü ise sigarayı bırakmış olarak tespit edildi. Sigara içenlerin yüzde 53’ünün 20 yıldır günde en az bir paket sigara tükettiği belirlendi.

Olgularda kilo fazlalığının yüksek seviyede olduğu tespit edildi. Vakaların yüzde 26’sında vücut kitle endeksi 30 ve üzeri, yüzde 6.7’sinde ise 35 ve üzeri olarak karşımıza çıktı. Aile hikayesine bakıldığında yüzde 14.5’inde genetik öykü bulundu.

Milliyet