17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

İzmir’de şiddetli lodos, İstanbul'da fırtına

Son Güncelleme: 19 OCAK 2018 - TSİ 10:49

İzmir’de dün sabah 04.40’dan itibaren etkisini artıran şiddetli lodos, 4 metreyi bulan dalga yüksekliği ve kabaran deniz nedeniyle kentteki yaşam olumsuz yönde etkilenirken, çok sayıda ağaç da devrildi.

İzmir Meteroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, dalga yüksekliği Güzelyalı’da 4 metreye kadar çıkarken, en kuvvetli rüzgar sabah saatlerinde 103.3 kilometre olarak tespit edildi. Rüzgarın şiddeti, Konak ve Alsancak bölgesinde 71.6 kilometreyi buldu. Meteroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, lodosun yerini karayele bıraktığını, kuvvetli rüzgar ve fırtınanın akşam saatlerine kadar devam edeceğini bildirdi.

Şiddetli fırtına ve dalgalar nedeniyle, deniz tarafındaki yürüyüş şeridi ve ahşap iskelelerde hasar oluştu. 1. Kordon’da da dalgaların kuvvetiyle parke taşları söküldü. Lodos ve deniz suyu yükselmesi nedeniyle, Karşıyaka bölgesinde yaşanan su taşkınına müdahale edildi.

Kıyıdaki işletmelerin masa ve sandalyeleri denize uçtu, tekne sahipleri de balıkçı barınağına sığındı. Fırtına nedeniyle Aliağa’da bir kuru yük gemisi sürüklenerek karaya oturdu.

İstanbul'da rüzgarın hızı 93.6 kilometreye ulaştı

İstanbul'da dün akşam saatlerinden sabaha kadar şiddetli rüzgar etkili oldu. Denizde dev dalgalar oluştu. İstanbul Boğazı kıyılarında dalgaların sahile çarpmasıyla su seviyesi 3-4 metre yüksekliğe kadar çıktı.Hava ve deniz seferlerinde aksamalar yaşandı.

Meteoroloji'den edinilen bilgiye göre, şiddetli rüzgar gece saatlerinde 93.6 kilometreye kadar ulaştı. Lodosun en kuvvetli olduğu yer 93.6 kilometre ile Beykoz oldu. Rüzgar hızı Kartal'da 92.2 , Beylikdüzü'nde ise 89.3 ölçüldü.

Milliyet, Dünya

Etiketler: izmir fırtına