11 Şaban 1439 | 27 Nisan 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Körfez gündeminde bu hafta...18.04.2017

Son Güncelleme: 18 NİSAN 2017 - TSİ 10:02

Petrol İhraç Eden Ülkeler Teşkilatı (OPEC) yayınladığı aylık raporda, geçen yılın Eylül ayındaki üretimi düşürme anlaşmasına rağmen, piyasada hala talebi aşan miktarda bir petrol arzının olduğunu açıkladı.

OPEC’ten bir gün sonra rapor yayınlayan Uluslararası Enerji Ajansı ise OPEC’le aynı fikirde olmakla birlikte biraz daha kötümser. Her iki kurumun hem fikir olduğu bir başka husus, OPEC üyeleri ile OPEC dışındaki petrol üreticileri arasındaki üretimi düşürme anlaşmasının uzatılması halinde petrol üreticilerini başka zorlukların beklediği. Bu şartlarda, 2017 yılının ikinci yarısında bazı şeylerin değişmesi süpriz olmayacak.

Körfez Ülkelerinin bu haftaki ortak misafiri Doğu’dandı. Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Doha, Bahreyn ve Riyad’daydı. Bu ziyareti önemli yapan neden ise Körfez ülkeleri genelinde bulunan ve sayıları toplamda bir milyonu geçen Filipinli çalışanlar. Özellikle hizmet sektöründe önemli bir orana sahip bulunan Filipinliler, Körfez ülkelerindeki en kalabalık yabancı gruplarından birisi durumunda. Filipinler’in sıra dışı başkanının körfez ziyaretinde, buradaki Filipinlilerin karşı karşıya oldukları sorunlar önemli bir gündem maddesini oluşturuyor.  Başkan Duterte kendi ülkesinde seçimle işbaşına geldiği günden bu yana özellikle uyuşturucu ve yolsuzluklarla mücadele konusundaki tavizsiz ve sert uygulamaları nedeniyle dünyanın gözünü Filipinler üzerine çevirmişti.

Suudi Arabistan

Suudi  Arabistan Maliye Bakanı, Suud vatandaşları için Gelir Vergisi zorunluluğu getirileceği yönündeki söylentileri yalanladı. 2020 yılına kadar %5’lik KDV uygulamasını devreye sokacak olan Suudi Hükümeti, tütün mamülleri, gazlı ve enerji içecekleri üzerinde tüketim vergisi oranını yükseltecek. Bu arada Suudlu Bakan,  Suudlu şirketlerin karları ile menkul ve gayri menkul varlıklar üzerinden de bir vergi alınmasının gündemlerinde olmadığını tekrarladı.

Katar

Katar önümüzdeki 5 yıl içinde İngiltere’de 6 miyar dolardan daha fazla yatırım yapmayı planlıyor. Londra’daki İngiliz-Katar İş Forumu’nda konuşan Katar Başbakanı, özellikle altyapı ve sağlık alanlarındaki yatırımlarla ilgilendiklerini ifade etti.

Birleşik Arap Emirlikleri

Suudi Arabistan’ın ardından Birleşik Arap Emirlikleri de tütün mamülleri, gazlı ve enerji içeceklerinin fiyatları üzerine % 50 ila %100’e varan tüketim vergisi artışı uygulama hazırlıkları yapıyor.  

Dubai’de insansız hava araçlarının havaalanlarının olduğu yerlerde can ve mal güvenliğini ve ulaşımı tehdit etmesinin önüne geçmek için yeni bir tarayıcı sistem kullanılacak.

Suudi Arabistan ve Katar’da yeni MERS vakalarına rastlandığını aktarmıştık. Bu hafta da Abu Dhabi’den yeni bir MERS Vakası haberi geldi. Kimliği hakkında detaylı bilgi verilmeyen hastanın tedavisi hastanede devam ediyor.    

Kuveyt

Kuveyt’in kamusal petrol şirketi, Umman’da rafineri projesi için anlaşma imzaladı. Umman’ın Duqm Bölgesinde yer alacak olan proje 6 milyar dolara malolacak.

Umman

Umman elektronik vize işlemlerine geçiş için hazırlıklarını hızlandırdı. Ülkeyi ziyaret eden yabancıların vize işlemlerini kolaylaştırmak, hızlandırmak ve gümrük kapılarında etkinliği artırmak için vize alması gereken ülkelerden gelen ziyaretçi ve turistler internet üzerinden aldıkları vize ile daha hızlı bir şekilde pasaport kontrol noktalarından geçebilecek.

Umman’da düşük petrol fiyatlarına bağlı olarak daralan ekonomik yatırımlar, emlak piyasasını özellikle konut ve işyeri kiraları açısından oldukça etkiledi. Bazı projelerin ertelenmesi, bazılarının ise iptal edilmesine ilave olarak, kamudan alacağı olan firmaların yabancı çalışanların işlerine son vermesi ile birlikte, özellikle başkent Muscat’da hissedilir derecede konut ve işyeri boşaldı. Bu durum kira ücretlerinin bazı bölgelerde %40’a varan oranlarda düşmesine neden oldu. 

AKRA için derleyen: Sedat Yüksel