28 Cemaziyelevvel 1441 | 23 Ocak 2020 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Ramazan pidesinde fiyat düzenlemesi

Son Güncelleme: 27 MAYIS 2016 - TSİ 11:28

Fırıncılar Federasyonu, Ramazan pidesinin kilo fiyatını 6 lira olarak açıkladı. Pidenin kaç gramının kaç lira olacağını ise valilik ilan edecek. Vadandaşın, pide gramajının kilo fiyatına uygun olup olmadığına özellikle dikkat etmesi öneriliyor.

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, bu yıl Ramazan pidesinin kilo fiyatını 6 lira olarak açıkladı. Balcı, “Artan maliyetlere rağmen pidenin kilo fiyatını artırmadık, fiyat geçen yılki gibi 6 lira olacak” dedi.

Pidenin kaç gram olacağı ve bu gramajdaki pidenin kaç liraya satılacağı ise henüz açıklanmadı. Pidenin gramajı ile bu gramajdaki satış fiyatını Fırıncılar Odası ilan ediyor. Fırıncılar Odası hazırladığı maliyet tablosu ile gramaj ve fiyat teklifini Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne iletiyor. Teklif valilikte toplanan Tarife Komisyonu tarafından inceleniyor. Komisyon onay verirse fiyat uygulamaya konuyor. Reddederse yeni fiyat teklifi hazırlanıyor.

Geçen yıl 350 gramdı

İstanbul’da henüz Fırıncılar Odası’nın teklifi Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ne gelmediği için İstanbul’da pidenin gramajı ve fiyatının ne olacağı kesinlik kazanmadı.

Geçen yıl İstanbul’da Fırıncılar Odası pidenin 300 gramı için 1.80 TL talep etmiş ancak komisyon bu teklifi uygun bulmayarak reddetmişti.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, 350 gram pide için 1.80 TL’lik teklif hazırlamış ve komisyon bu teklifi Ramazan’a bir gün kala onaylayarak yürürlüğe koymuştu.

Gramaj oyununa dikkat!

Ramazan pidesi fiyatları belirlenirken kilo fiyatının açıklanmış olması vatandaş açısından bir anlam ifade etmiyor. Pidenin gramajı düşürülüp fiyatını sabit tutma gibi oyunlarla gizli zam yapılabiliyor. Pide fiyatları açıklandığında vatandaşın, federasyonun açıkladığı kilo fiyatına uygun olup olmadığına dikkat etmesi öneriliyor.

Pideden pideye fark var

Ramazan pidesinin açıklanan fiyatı ile vatandaşın fırından aldığı pidenin fiyatı hiçbir zaman tutmuyor. Valilik onayıyla açıklanan pide ‘sade pide’ olarak tanımlanıyor. Ancak fırınlar sade pide çıkarmıyor ya da çıkarsa bile çok az miktarda çıkarıyor.

Vatandaşın Ramazan pidesi diye satın aldığı ise yumurtalı ve susamlı olarak çıkıyor. Bunun fiyatı ise daha pahalı oluyor. Örneğin 2015’te İstanbul’da 350 gram sade pidenin fiyatı 1.80 TL, yumurtalı-susamlı pidenin fiyatı ise 2 TL olarak açıklanmıştı. Ancak geçen Ramazan’da 1.80 TL’ye pide satılmadığı gibi 2 TL’ye pide bulmak da mümkün olmamış, pide en az 3 liraya satılmıştı. Pidenin fiyatı İstanbul’da semtine göre 4-5 liraya kadar çıkmıştı. Pide fiyatlarındaki keyfiliği engellemek ve mağduriyeti önlemek için denetimlerin artırılması gereğine dikkat çekiliyor.

Milliyet