10 Ramazan 1439 | 25 Mayıs 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Yeşilay bağımlılıkla mücadelede sosyal merkez açacak

Son Güncelleme: 18 AĞUSTOS 2017 - TSİ 11:13

Yeşilay uyuşturucu bağımlılığı ile mücadelede olumlu sonuçlar almak için yeni bir proje geliştirdi. Türkiye için hazırlanan rehabilitasyon modeli çalışmalarında 20 ülkenin çalışmaları analiz edilerek Türk kültürü ve toplum yapısına uygun model geliştirildi.

Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz'ın projenin hazırlık aşaması 2 yıl sürdüğüne dikkat çekerek yapılacakları şöyle anlattı: "Tıbbi tedavi sonrası herhangi bir destek olmadan aynı sosyal çevreye dönen bireyin yeniden madde kullanması sürpriz olmaz. Burada asıl çözülmesi gereken konu AMATEM ve ÇEMATEM'de maddeden arındıktan sonra kişiye psikolojik danışmanlık, terapi ve rehabilitasyon desteğinin verilmesi ve sosyal hayata tekrardan kazandırılmasıdır."

Yeni projeyle 40'ar kişilik rehabilitasyon merkezlerinde maddeden arındırılan kişilerin yataklı veya ayakta tedavi edilmesi saptandıktan sonra yataklı tedavi görecekleri ortalama 9-12 aylık bir süreç bekliyor. Bu süreç içerisinde burada kalan kişiler meslek eğitimi, seminerler, değerler eğitimi gibi çeşitli programlar ile sosyal hayata kazandırılacak. Yeşilay bu şekilde hizmet verecek 40 merkez kurmayı hedefliyor.

Sabah