12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

‘Dijital takip altındayız’

Son Güncelleme: 18 ARALIK 2017 - TSİ 12:08

“Avrupa ve Türk Hukukunda Kişisel Verilerin Korunmasına İlişkin Güncel Sorunlar” başlıklı sempozyum için İstanbul’a gelen John Vervaele, sempozyum öncesi soruları yanıtladı. Dijital bilişim döneminin risklerine değinen Varvaele, “Küresel bir gözetim dönemi başladı.

Dijital dünyada mahremiyetin ihlâl edilerek verilerin toplandığı aşikar. Bilgisayarlar ve akıllı telefonlarda uygulamalardan elde edilen verilerle insanların kimliği kurgulanıp, davranışları bile öngörülebiliyor” diye konuştu.

‘Haklar bilinmiyor’

Dijital dünya döneminde bireylerin tüm verilerine ulaşıldığına dikkat çeken Vervaele, uyarılarını şöyle sıraladı:

“Yeni dönemde suç şebekelerinin çalışma sistemleri de değişti. Suç gerçekleşmeden riskin gerçekleşme olasılığı bile dijital veriler üzerinden değerlendiriliyor. Tam bu noktada biz hukukçuların karşısına, suçun izlenmesi, önlenmesi ve risk değerlendirmesi gibi sorunlar çıkabiliyor. Çünkü risk değerlendirmesi çok geniş bir konu ve içtihatlar yetersiz kalıyor.”

Dünyanın dijitalleşmesiyle birlikte kişisel verilerin korunmasına dair sorunlar büyüyor. Herhangi bir banka işlemi yapmaya çalışırken bile kişisel verilerin paylaşılması istenebiliyor. Karşımızdaki bir bilgisayar olduğu için bunu onaylıyoruz. Dolayısıyla biz kişisel verilerimizi herkese veriyoruz. Ancak insanlar nasıl korunacaklarını ve haklarını bilmiyorlar.

Yeni hukuki sorunlar, kişisel verilerin korunması hakkı ve kamuya açık alanların video kamera aracılığıyla önleyici amaçla izlenmesi gibi durumlar Telefon uygulamaları ve bilgisayarlardan elde edilen veriler ile insanların kimlikleri açık hale getirildi. Hukuki alt yapıların oluşturulması gerekiyor, çünkü içtihatlar yetersiz alıyor. Kendimizi ve haklarımızı dijitalleşen dünyada nasıl koruyacağız sorusu uzun yıllardır tartışılıyor. Son yıllarda yasal bir zemin oluştu ancak yeterli değil.”

Milliyet