29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

İslam Bankası genel merkezi vuruldu

Son Güncelleme: 20 KASIM 2012 - TSİ 17:10

Gazze'ye saldırının 7. gününde öldürülen Filistinli sayısı 111'e çıktı. Bazı haberlerde bu sayı 115 olarak ifade ediliyor. Yaralı sayısının 800'ü aşkın olduğu belirtiliyor. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, "Ateşkesin yakın olduğu sır değil" açıklaması yaparken, İsrail ordusu Gazze semalarına "Evlerinizi derhal terk edin" bildirileri attı.
'Ateşkes' için diplomatik girişimlerin hızlandığı saatlerde, İsrail Gazze'deki altyapıyı yok etmek için havadan bombardımanı sürdürdü. 
İsrail, Hamas'ın, çalışanların maaşlarını ödediği İslam Bankası Genel merkezini hedef aldı. Saldırıda bankanın etrafındaki evlerde ikamet eden 4 çocuk yaralandı, yaralılar Şifa Hastanesi'nde tedavi altına alındı.
İsrail'in olası kara operasyonunun "tehlikeli bir çatışma"ya yol açacağı uyarısı yapan BM Genel Sekreteri Ban, bunun önlenmesi gerektiğini söyledi.
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın Tel Aviv ve Ramallah'a ziyareti öncesi, "ateşkes"le ilgili bir açıklama da İsrail'den geldi. İsrail kara operasyonunu şimdilik askıya aldığını açıkladı. 
İsrail dün gece de, Gazze'yi havadan bombalamaya devam etti. İsrail savaş uçakları, dün gece düzenlenen saldırılarda Gazze'nin altyapısını hedef aldı. Hamas'ın uluslararası amborgoyu hafifletmek için kurduğu "İslami Ulusal Bankası"na düzenlenen hava saldırısında bina yerle bir edildi. Hamas bu banka aracılığıyla çalışanlarının maaşlarını ödüyordü.