17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Enerji devleri Türkmenistan'da

Son Güncelleme: 16 KASIM 2011 - TSİ 10:30

Dünyanın önde gelen dev enerji şirketleri doğalgaz zengini Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta bu sene 16.'sı düzenlenen "OGT-2011"  fuarına büyük ilgi gösterdi. 
Türkmenistan PetrolGaz Sanayisi Bakanlığı tarafından düzenlenen fuarın açılış törenine Bakanlar Kurulu üyeleri ile birlikte  diplomatik misyon şefleri, sektör temsilcileri katıldı.  
Fuarın açılış töreninde Türkmenistan'ın enerjiden sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Baymurat Hocamuhammedov, Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov'un gönderdiği tebrik mesajını okudu.
Berdimuhamedov mesajında, enerji sektörünün ülkesinin temel taşı olduğunu belirterek, Türkmen doğalgazını farklı güzergahlardan dünya enerji piyasasına ulaştırmak için önemli çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Sözkonusu  fuarın, Türkmenistan'da doğal kaynakların arama ve kullanımı çalışmalarına büyük katkı sağlayacağını belirten Berdimuhamedov,  bu sektörde yabancı yatırımcılar ile işbirliğinin daha da artacağını vurguladı. Fuara Almanya, Rusya, Fransa, Amerika, Çin, İran, Avusturya, İtalya, İngiltere ve Türkiye gibi 30'a yakın ülkeden 200'ün üzerinde şirket katılıyor.  3 gün sürecek olan fuar kapsamında dünyanın çeşitli ülkelerinden 1000 delegenin katıldığı enerji konferansı düzenlenecek. Konferansta Türkmen enerji kaynaklarının işletilmesi ve bunun dünya enerji piyasasına sunulması gibi konuların tartışılacağı belirtildi.  Enerji zengini Türkmenistan'da 26 trilyon 200 milyar metre küp doğalgaz rezervi bulunduğu tahmin ediliyor.
Milli Gazete