25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Tuz Gölü için kırmızı alarm!

Son Güncelleme: 5 EYLÜL 2012 - TSİ 11:37

Türkiye'nin önemli tuz kaynağı, Şereflikoçhisar yakınlarındaki Tuz Gölü kirletilmeye devam ediyor. Tuz Gölü'nün çevresinde bulunan yerleşim birimleri ve tuzlaların gölü hızla yok etmelerinden sonra şimdi de yerli ve yabancı turistler için yapılan konaklama tesisleri Tuz Gölü'nü atıklarıyla kirletmeyi sürdürüyor.

Tuz Gölü'nü görmeye gelen tuzların üzerinde dolaşmak isteyen turistler için yapılan tesisler tüm atıklarını göle boşaltarak kirletmeyi sürdürüyorlar. Turistler suyunda 22 çeşit mineralın bulunduğu Tuz Gölü'nde çıplak ayakla dolaşıyor, tuzunu ellerine ve yüzlerine sürüyorlar. Barındırdığı minerallerin yanında kozmetik etkisi de olan Tuz Gölü, bu özelliği nedeniyle de ziyaretçi akınına uğruyor.

Doğal güzelliği ve büyüleyici manzarasıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Tuz Gölü suyu, tuzu ve çamurundaki 22 mineral ile kozmetik açıdan da değer kazanıyor.

Her gün yüzlerce insanın görmeye gittiği, Ankara-Adana Karayolu Şereflikoçhisar kesiminde bulunan turistik tesisler herhangi bir önlem almadan tüm atıklarını Tuz Gölü'ne bırakıyorlar. Gölde herhangi bir akıntı olmaması nedeniyle bembeyaz tuz zemini çamura çevirerek biriken kanalizasyon atıkları sıcak havalarda koku yaparak ziyaretçileri rahatsız ediyor.