12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Grip salgınına karşı hijyen uyarısı

Son Güncelleme: 22 ARALIK 2017 - TSİ 10:24

Kolayca bulaşan ve bir veya iki günlük kuluçka dönemi olan Norovirüs hastayı perişan ediyor. Uzmanlar hastalıktan korunmak için hijyene dikkat çekiyor.

Norovirüs, son zamanlarda İstanbul genelinde sık görülen enfeksiyonların başında geliyor. Hem temas, hem solunum yoluyla bulaşan Norovirüs, 24-48 saatlik kuluçka döneminden sonra, ishal ve kusma ile birlikte, karın ağrısı, 37.5 üzerinde ateş, aynı anda keyifsizlik, halsizlik, karın kramplarına yol açabiliyor

İlk 3 günlük periyotta hastaları adeta perişan eden Norovirüs, dış ortamda 1 ay gibi uzun süre canlılığını korurken, özellikle çocuklar arasında son zamanlarda lokal salgınlara neden olabiliyor.

Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Can, Norovirüs’ün salgın yapan gastroenteritlerin en az yüzde 50’sinden sorumlu olduğunu belirterek şu bilgileri veriyor: “Hastalığın yayılması özellikle hastane, bakım evi ve okul gibi kapalı alanlarda sık rastlanan bir durum.

Bunun nedeni norovirüsün kişiden kişiye çok kolay bulaşması ve virüsün kontamine olmuş yerlerde birkaç güne kadar hayatta kalabilmesi. Norovirüs nesnelere temas edildiğinde veya yiyecek, içecek tüketimiyle bulaşabiliyor.

Norovirus salgınlarında rol oynayan tipik gıda maddeleri çiğ veya az pişirilmiş etler, kabuklu deniz ürünleri, ek bir ısıl işleme tabi tutulmayan hazır gıdalar, iyi yıkanmamış meyve ve sebzeler. Semptomlar ne kadar ağır olursa olsun sağlıklı kişilerde bu sorun en geç 3 günde kendiliğinden iyileşiyor. Ancak küçük çocuklar, yaşlılarda bu süre 4-6 güne uzayabiliyor.”

Milliyet