18 Safer 1441 | 17 Ekim 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Üretim çok kalite yok

Son Güncelleme: 30 EKİM 2015 - TSİ 10:45

Geçen yıl Türkiye’de 19 milyon ton üretimin olduğu buğdayda bu yıl 23 milyon tonluk üretim gerçekleşti. Geçen yıl kuraklık ile boğuşan üreticinin yüzü bu yılki üretimle güldü. Ancak üretimde bir türlü kalitenin yakalanamaması kaliteli buğday ihtiyacının yurtdışından sağlanmasına neden oluyor.

Artan üretimin sevindirici bir gelişme olduğuna değinen Ulusal Hububat Konseyi Başkanı Mustafa Yılmazkart, “Türkiye’de bu sene rekor yılı oldu. Gıdada yoklukların, zamların konuşulduğu bir yılda buğday gibi önemli bir maddede sorun yok. Ancak hala kaliteli buğday sorunu çözülemedi. Un ihraç edebilmek için dahilde işleme rejimi kapsamında yurtışında buğday ithal ediyoruz. İhtiyacımızdan fazla üretim var ama kalite olmayınca istenilen seviyeye ulaşılamıyor” dedi. Türkiye’nin un ihracatında ilk sıralarda geldiğini belirten Yılmazkart, “Ancak buğdayımız kaliteli olmadığı için ithal ettiğimiz buğdayı işleyip un olarak satıyoruz. Kalite ile ilgili sorunlar aşılırsa dahilde işleme rejimi kapsamında gelen buğday ithalatı sonlanır” ifadelerini kullandı.

Üretici bilinçlenmeli

Türkiye’de kaliteli buğday üretilebilmesi için çözülmesi gereken birkaç nokta olduğunun altını çizen Yılmazkart, “Ülke olarak arazi toplulaştırmayı çok hızlı yapmamız gerekiyor. Böylelikle tarımı daha verimli bir hale getirebiliriz. Ayrıca Orta Anadolu’da nadasa bırakılan buğday ekim alanlarının tekrar tarıma kazandırılması gerekiyor. Kurak olan bölgelere su ulaştırılması önceliklerimiz arasında olmalı” diye konuştu. Geçmiş yıllara göre kalitenin yükseldiğini ancak yeterli olmadığını söyleyen Yılmazkart, “Üretici hala tam olarak bilinçli hareket etmiyor. Birçoğu eski usullerle üretim yapıyor. Gübrenin ne zaman toprağa atılacağı dahi çok büyük önem taşıyor” dedi. Yılmazkart, verimi ve kaliteyi sağlayan üreticinin oluşan fiyatlardan memnun olduğunu, ancak kalitesiz buğday üretenlerin fiyatlardan memnun olmadığını söyledi.

Hürriyet