8 Safer 1440 | 17 Ekim 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Güncel

Ana Sayfa Haber Güncel

Tarım alanları gelişmiş ülkelerin kontrolüne geçti

Son Güncelleme: 11 TEMMUZ 2016 - TSİ 11:03

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyada tarım alanlarının gelişmiş ülkelerin kontrolüne geçtiğini belirterek, "Gelişmiş ülkelerin satın aldığı veya kiraladığı tarım alanlarının toplamı, Türkiye'nin toplam alanının 2.9, tarım alanlarının 9.5 katını geride bıraktı" dedi.

Tarımın ülke milli gelirine katkısının 55-56 milyar doları bulduğunu söyleyen Bayraktar, "Bunların sürekliliği tarım alanlarımızı korumamıza bağlıdır. Kaybedecek bir karış bile tarım alanımız yok" diye konuştu.

Dünya Ticaret Örgütü'nün raporuna göre, 41 ülkenin başka ülkelerde toprak kiraladığını veya satın aldığını, 62 ülkenin ise topraklarını ikinci bir ülkeye kiraya verdiğini veya sattığını vurgulayan Bayraktar şunları söyledi: "İngiltere'nin Afrika'da kiraladığı veya satın aldığı tarım alanlarının toplamı İsrail'in 2.5 katına yaklaştı. Bu işte ABD ve Çin başı çekiyor. Bu ülkeler içinde Türkiye ve Mısır da var. Biz tarım alanlarımızı koruyamazken, gelişmiş ülkeler hızla başka ülkelerden tarım alanı kiralıyor, satın alıyor. Afrika başta olmak üzere 227 milyon hektarlık tarım alanı zengin ülkelerin eline geçti."

Sabah