23 Zilhicce 1440 | 24 Ağustos 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Kişisel verilerle ilgili yasa tasarısı tamamlandı

Son Güncelleme: 22 KASIM 2012 - TSİ 11:29

Kamu ve özel kurumların tüm verileri tek merkezde toplanıyor. Vatandaş, hakkındaki veriyi kimin tuttuğunu, ne amaçla kullanıldığını anında öğrenebilecek. E-posta, cep mesajı kirliliği sona erecek. Yasayı ihlal edene para cezası verilecek.
Kişisel veriler yasal güvence altına alınıyor. Toplumu bölmeye çalışan fişlemeler Kişisel Verilerin Korunması Kanun Tasarısı ile tarihe karışıyor. Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan taslakta Bakanlıkla ilişkili Kişisel Verileri Koruma Kurumu oluşturulacak. Veri işleyen bütün kamu ve özel kurumlar Veri Koruması Sicili'ne kaydedilecek.
Vatandaş istediğinde kişisel verisinin işlenip işlenmediğini, kim tarafından işlendiğini ve verilerin hangi amaçlarla kullanıldığını sorgulayabilecek. Böylece izin almaksızın kişisel verilerin işlenmesi, elde edilmesi veya paylaşılması mümkün olmayacak. Yasayı ihlal eden kurum veya kişiye idari para cezası verilecek. Yasayla birlikte hem ticari ve ekonomik anlamda hem de terörle mücadele konusunda uluslararası veri paylaşımı güvence altına alınmış olacak.
Bireylere ait verinin bugün bir ekonomik değeri var. Örneğin 10 bin kişinin e-posta adresi ilgili yere satılabiliyor. Kanun, kimin ne yaptığı belli olmayan serbest ortamı ortadan kaldırıp sisteme hukuki ilkelerle düzen getirecek.
Vatandaşın hakkını araması için prosedür kolaylaşıyor. En başta kişi kişisel verisini işleyen kuruma başvurup bilgi alabilme yetkisine sahip. Hangi kişisel verilerin alındığını, ne şekilde kullanıldığını, kimlerle paylaşıldığını, verilerin ne kadar süreyle saklandığını, ne zaman yok edileceğini öğrenebilir. Eğer cevap tatmin edici değilse mağdur olduğunu düşünen kişi doğrudan Veri Koruması Üst Kurulu'na başvurabilecek. Kurum durumu inceleyip kimin haklı haksız olduğuna karar verecek. Bütün yaptırımlar kurula bağlı. Yasayı ihlal eden kurum veya kişiye idari para cezaları verilecek.
Alışveriş yaparken bir yere verdiğiniz cep telefonu, e-posta adresi herkes tarafından bilinir olabiliyor. Rahatsız edecek kadar spamlere maruz kalıyor ya da cep telefonuna istenmeyen mesajlar, çağrılar geliyor.
Şirketler Elektronik Ticaret Kanun Tasarısı'na göre halı hazırda alınmış olan bütün veri tabanlarını hukuka uygun hale getirmek zorunda. Kanunda bu şirketlere belli bir süre tanınıp kullanıcının rızasını almasını istenecek. Aksi halde o verileri kullanamaz.
Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Tasarısı Başbakanlık'a sunuldu. 2012 programına göre yasanın bu yıl içinde yürürlüğe girmesi gerekiyor.