8 Safer 1440 | 17 Ekim 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Denklik yönetmeliği yeniden düzenlendi

Son Güncelleme: 6 ARALIK 2017 - TSİ 14:19

‘Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği’ yeniden düzenlendi. Buna göre, yurtdışındaki üniversitelerden alınan diplomaları tanıma veya denklik başvurusu, şahsen ya da yasal vekaleti olanlar tarafından yapılacak.

Başvuruda, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) belirleyeceği şartlara göre istenen belgeler tamamlanacak. Bir üniversitenin tanınması için bulunduğu ülkenin yetkili makamlarınca kendi yükseköğretim sistemi içinde akademik derece vermeye yetkili bir kurum olarak kabul edilmesi veya Türkiye’nin üyesi olduğu uluslararası örgütlerin çatısı altında faaliyet gösteren bir üniversite olması şartı aranacak.

Denklik için istenecek diğer koşullar şöyle:

- Üniversite programlarının Türk yükseköğretim sisteminde olan temel esasları sağlaması,
- Bünyesinde en az üç fakülte ve bir lisans üstü eğitim veren enstitünün bulunması,
- Programlarının Türkiye’deki muadil programların akademik kadro yeterliklerini karşılaması ve eğitim sürelerinin, örgün veya uzaktan eğitim türünde hizmet vermesi,
- Akreditasyon ve kalite güvence süreçlerinin tam ve anlaşılır olması,
- En az bir dönem de mezun vermesi.

SYBS yapılabilecek

Mezun olunan üniversitenin eğitiminin niteliği ile ilgili soru işareti olursa, diploma denkliği için Seviye ve Yeterlik Belirleme Sistemi (SYBS) uygulanacak. Denklik işlemleri sürecinde SYBS kapsamında yapılacak sınavlar, ders veya staj, pratik eğitim, klinik pratik veya proje uygulamaları oluşturulan komisyon tarafından doğrudan veya Bilim Alanı Danışma Komisyonu veya üniversite görüşü alınarak karara bağlanacak.

Hürriyet