6 Zilka'de 1439 | 20 Temmuz 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

'İsraf edilen buğday 10 milyonluk bir ülkeye bedel'

Son Güncelleme: 24 TEMMUZ 2017 - TSİ 10:47

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’de yıllık üretilen 16,5 milyar liralık buğdayın 1,4 milyar liralık kısmının üretimde ve kullanımda kaybedildiğini belirterek, “Kaybedilen buğday 8-10 milyon nüfuslu bir ülkenin ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir.” dedi.

Bayraktar, üretim ve kullanımda ürün kayıplarının önemli boyutlara ulaştığına dikkati çekti. Tahıl zararlıları, ayarsız ve eski biçerdöverler, tekniğine uygun olmayan hasat nedeniyle buğdayda tane kaybının, gelişmiş ülkelerdekine göre çok fazla olduğunun altını çizen Bayraktar, kaybın yüzde 2’yi geçmemesi gerektiğine işaret etti.

ÜRETİLEN BUĞDAYIN YÜZDE 8,3’Ü KAYBEDİLİYOR

Bayraktar, geçen yıl Türkiye’de 3 milyon 620 bin ton makarnalık, 16 milyon 980 bin ton da ekmeklik buğday üretildiğini kaydederek, “Bunun üretici fiyatlarıyla karşılığı 16,5 milyar lirayı geçiyor. Bunun yüzde 8,3’ü kaybediliyor” ifadelerini kullandı. Yaşanan kayıpları azaltmak için yapılması gerekenler hakkında da değerlendirmelerde bulunan Bayraktar, tohum ekim aşamasında arazinin iyi tesviye edilmesi (düz duruma getirme) gerektiğine işaret etti. Geç yapılmış hasatın da tane kaybına neden olacağının altını çizen Bayraktar, hasatın operatör belgesi olan sürücülere yaptırılması uyarısında bulundu.

Milli Gazete

Etiketler: buğday israfı