23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Savaş mağdurlarını üzen karar

Son Güncelleme: 29 MART 2013 - TSİ 11:23

Lahey’deki uluslararası mahkemenin Eski Sırp savaş suçlularına sadece 22’şer yıl hapis vermesi Bosna savaş mağdurlarını gönülden yaraladı. 
Eski Yugoslavya’da işlenen savaş suçları için Lahey’de kurulan uluslararası mahkemenin, Bosnalı Sırpların 1992’de Bosna Hersek’te kurduğu Bosna Sırp Cumhuriyeti’nin ilk İçişleri Bakanı Miço Stanişiç ile Banya Luka Güvenlik Merkezi Başkanı ve eski Sırp lider Radovan Karaciç’in danışmanı Stoyan Juplyanin’i, 22’şer yıl hapse çarptırması, Bosna savaşın mağdurlarının tepkisine neden oldu. Stanişiç ve Juplyanin’in kurulmasına destek vermekten suçlu bulunduğunu Bosna Hersek’in batısındaki Omarska ve Manyaça toplama kamplarında 1992 yılında bulunan Priyedorlu Muharem Murseloviç, verilen hapis cezalarının düşük olduğunu ifade etti. Murseloviç, ‘’Bu ceza bütün savaş mağdurlarının yüzüne atılmış tokat gibidir. Bu adamlar daha çok ceza almak için daha ne yapsaydı bize acaba?’’ diye konuştu.
Savaş suçlularına verilen düşük cezaların ‘’dünya genelindeki savaşlarda hiçbir kural ve âdetin uygulanmaması için bir nevi propaganda’’ olduğunu ifade eden Murseloviç, ‘’Suçluların yatacağı hapis cezası süresinden mahkeme süreci sırasında tutuklu kaldığı süre çıkartılacak ve onlar fazla zaman geçmeden serbest kalacak. Onlar serbest kalıp, yakınlarının kemiklerini toplu mezarlardan toplayan savaş mağdurlarının yüzüne gülecek. Bu, ayıplanması gereken bir durumdur’’ ifadesini kullandı.

‘’Priyedor 92’’ Toplama Kamplarında Kalanların Derneği Başkanı Mirsad Duratoviç, ‘’Stanişiç ve Juplyanin’e verilen cezalar aşağılayıcıdır. Priyedor’da en büyük suçları polis mensuplarının işlediği biliniyor. Polisler, yetkililerinden böyle emirler almasaydı bu kadar korkunç suçlar işlemezdi. Biz, Lahey’deki mahkemenin adaletli kararlar vereceğinden ümidi kestik’’ diye konuştu.