25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

İsraf ekonomisi çöktü

Son Güncelleme: 13 AĞUSTOS 2012 - TSİ 10:27

Yıllardır lüks içinde yaşayan Batı'nın gözde şehirlerinde hayat giderek daha zorlaşıyor. Milyarlarca dolar harcayarak şaşaalı opera binaları yapan, çalışanlarını erken ve yüksek maaşlarla emekli eden, araç filosunu lüks markalarla donatan belediyeler borç batağında ve birer birer iflas ediyor.

Okulların açılmasının riske girdiği şehirlerden, çöplerin toplanamadığı sokaklara kadar bir çok Avrupa ve ABD şehri zor durumda.

AB fonları çarçur edildi

Bazı şehirlerde hastanelerin belli bölümleri kapatılırken ödenek olmadığı için de hayvanat bahçesindeki hayvanlar açlık içinde. İtalya'da içlerinde Napoli, Palermo ve Sicilya gibi büyük şehirlerin de olduğu 10 il iflasla burun buruna. İtalya Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Graziano Del Rio, "Durum gittikçe kötüleşiyor" dedi. Özellikle İtalya'nın güneyindeki şehirlerde yıllardır kötü yönetim ve yolsuzluk yapılırken Avrupa Birliği'nden alınan fonların da çarçur edildiği belirtiliyor. Del Rio, Sicilya, Reggio di Calabria, Alessandria Piedmont ve bazı küçük şehirlerde okulların ders başı yapmasının riske girdiğini söyledi. İtalya'da hükümet iki trilyonu bulan borç için 107 İtalyan yerel yönetiminin 64'ü bütçe kısıntısına gitti. Hükümet 2012- 2014 arasında 26 milyar euroluk kesintiye gideceğini açıkladı.

1 milyar euroya opera binası

Aşırı para harcayan İspanya şehirleri de kurtarma programları için Madrid'e başvurmuş durumda. Valencia 2 milyar dolarlık kurtarma planı isterken Katalanların borcu 42 milyar doları buluyor. İspanya'da şehirlerin düştüğü bu borç krizi ile özdeşleştirilen simgesel yapılarından biri olan Opera binasına milyonlarca euro para harcanmış. 300 milyon euro değerindeki binanın maliyeti 1.1 milyar euroya çıkmış. 2008'de ekonominin zirve yaptığı dönemde inşa edilen bina için şehir sakinleri "Bu binalar İspanya'nın altın çağında yapıldı. Ama bunun gerçek olmadığını ve her şeyin bir balon olduğunu biliyorduk" diyor. Küçük bir Endülüs şehri olan Jerez de la Frontera'da ise hayvanat bahçesinde hayvanlar hayatta kalma mücadelesi veriyor. Ülkenin en güzel hayvanat bahçelerinden birine sahip olan şehir aynı zamanda Madrid'den sonra en borçlu olan ikinci şehir konumunda.

İflas haberlerinin ilk geldiği ve en yoğun olduğu ABD'de ise yeni şehirler hızla listeye ekleniyor. Bütçe açığını bir türlü kapatamayan şehirlerden California eyaletinde üç şehir birden iflas etti. 2010'dan bu yana ABD'de 27 yerel yönetim iflas başvurusunda bulundu. İflas başvurusunda bulunan Stockton'daki fotoğraf aslında her şeyi özetliyor. Eski polis şefine yılda 200 bin dolar emekli maaşı dışında ikramiye olarak da 204 bin dolar verilmiş. California'da 30 yıl çalışanlara emeklilik hakkı sunulmuş.

Sabah