18 Cemaziyelahir 1440 | 22 Şubat 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Sıcakta ferahlatan doğru içecekler; Su, soda, ayran

Son Güncelleme: 4 TEMMUZ 2018 - TSİ 10:38

Uzmanlara göre günlük 2 litre olan su ihtiyacı sıcakların artmasıyla 3 litreye kadar çıkıyor. Su ile birlikte ayran kararında soda da tavsiye ediliyor. Kahvaltı mutlaka şart, eti ise öğlen tüketmek gerek...

Havaların ısınmasıyla artan sıvı ihtiyacı gibi genel beslenme kurallarında da değişiklik yapılması gerekiyor.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslıhan Altuntaş, sıcak havada beslenme önerileri şöyle: “Yetişkinlerin sıvı ihtiyacı minimum 2 litre. Sıcaklığın artması ile birlikte sıvı kaybı da arttığından 2,5-3 litre kadar sıvı alınmalıdır. Kahve ve çaylar sıvı tüketimi sağlarken aynı zamanda diüretik etki yapabileceğinden sıvı kaybını tetikleyebilmektedir. Bu sebeple sıvı ihtiyacını karşılamak için su ile birlikte ayran, günde en fazla iki adet soda taze meyve sularını tüketmek gerekmektedir.

Ete dikkat

Sıvı ve mineral kaybı için önlem alınmaması halinde bulantı, baş dönmesi, bayılma gibi durumlar da ortaya çıkabilmektedir. Aşırı sıcaklar, besin zehirlenmesine neden olan bazı mikroorganizmaların çoğalmasına neden olduğundan, tüketilen yiyeceklere 2 kat daha fazla dikkat edilmelidir. Özellikle yumurta, tavuk, et, hindi, balık gibi gıdaların saklanma sıcaklıkları çok önemlidir.”

8 öneri

1 Güne kahvaltı ile başlanmalı. Yumurta, zeytin, mevsim sebzeleri, süt, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları, tam tahıllı ekmek tüketilmelidir.

2 Kızartmadan uzak durmalıdır; yemekler ızgara, sote, buharda pişirilerek yenmelidir.

3 Vitamin ve mineral ihtiyacı için 5 porsiyon meyve-sebze tüketilmelidir.

4 Basit karbonhidratlar yerine kuru baklagiller, tam tahıllı ekmek, müsli, yulaf ezmesi, bulgur gibi sağlıklı karbonhidratlar tercih edilmelidir.

5 Et, tavuk, balık gibi protein içeriği yüksek gıdalar öğlen tüketilmelidir.

6 Akşam yemeklerinde sebze, salata, çorba tercih edilebilir.

7 Akşam yemekleri geç saatte bırakılmamalıdır. Acıkmayı önlemek için akşam öğünü akşam 18.30 ve 20.30 gibi saatlere bölünebilir.

8 Dondurma yaz için iyi bir tatlıdır ama dozu kaçırılmamalıdır. Hamur tatlıları ve şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır. Bunların yerine sütlü tatlılar ve mevsim meyveleri tercih edilebilir.

Milliyet