11 Şaban 1439 | 27 Nisan 2018 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Somali’de nüfusun yarısı açlıktan ölüm tehdidi altında

Son Güncelleme: 4 NİSAN 2017 - TSİ 11:26

İklim değişiminden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen Somali, 2010-2012 yılları arasında yaklaşık 260 bin vatandaşını kaybettiği kuraklığın bir benzerini, hatta daha şiddetlisini yaşamaya başladı.

Kurak mevsimin uzun sürmesi ülke genelinde, kırsalda yaşayan insanları olumsuz etkiledi. En iyi tahminlere göre ülke nüfusunun yarısı kuraklığa bağlı açlıkla mücadele ediyor. Yaklaşık 6 milyonluk bu nüfus gıdaya ve içilebilecek suya kavuşmak için ülke içinde göç ediyor. Bu rakama her gün binlerce aile daha ekleniyor. Raporlara göre her gün 3 bin aile evini ve bölgesini terk ederek kent merkezlerine doğru göç ediyor. Kalacak yeri olmayan bu aileler kent merkezlerine giremedikleri için kendi imkânlarıyla kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.

En çok çiftçiler etkilendi

Kuraklıktan en çok etkilenenler ise ülkenin iç bölgelerinde yaşayan çiftçiler. Tarım arazileri verimsizleşen, hayvanları açlıktan ölen bu aileler başkent Mogadişu başta olmak üzere, gıda yardımı alabileceklerini düşündükleri yerlere kaçıyor. Parası olanlar zar zor bir araca binerek göç yolculuğuna çıkarken, imkânı olmayanlar günlerce zorlu bir yürüyüşe geçiyorlar. Şimdiye kadar binlerce çocuk ve yaşlının bu göç sırasında hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Milli Gazete