23 Muharrem 1441 | 22 Eylül 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Yeni askerlik düzenlemesiyle erken terhis

Son Güncelleme: 28 MAYIS 2019 - TSİ 10:20

Uzun dönem olarak tabir edilen ve 15 ay vatani görevini yapmak için askerde olan erlerden 6 ayı dolduranlar yasanın yürürlüğe girmesiyle hemen terhis olacak. Şu anda silah altında 15 ay için askerde olan 350 bin er bulunuyor.

Teklifin bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülerek yasalaşması bekleniyor. Yeni askerlik düzenlemesinde en dikkat çeken başlıklardan biri de bedelli askerlik düzenlemesinin kalıcı hale getiri lmesi. İsteyenler yoklama kaçağı ve bakaya olmadıkları sürece bedelli askerlikten yararlanabilecek.

Bedelli askerlikte yaş sınırı olmayacak. 20 yaşında olan da bedelli askerlikten yararlanacak. Bedelli ücreti 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak. Bugünkü rakamla bu yaklaşık 31 bin TL ediyor. Bedelli askerlikten yararlananlar 1 ay temel eğitim alarak askerliğini tamamlamış sayılacak. Bu yılkı bedelli askerlik için ayrılan kontenjan 145 bin. Başvurular Aralık ayına kadar yapılabilecek. Başvuru sayısının ayrılan kontenjandan fazla olması durumunda kura çekilecek. Kurada çıkmayanların bir sonraki dönemde de başvuru yapabilecek.

Yeni düzenlemede doktorlar ve öğretmenler ile ilgili de önemli yenilik de yer alıyor. Buna göre temel eğitim sonrası doktorlar Sağlık Bakanlığı, öğretmenler ise Milli Eğitim Bakanlığı emrine verilecek. Doktorlar ve öğretmenler görevli oldukları yerlerde askerliklerini yapmış sayılacak. Belirlenen yerlerde devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlayan hekimler ve öğretmenler asteğmen olarak terhis olacak.

Sabah