6 Ramazan 1439 | 21 Mayıs 2018 Pazartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Tarımdaki ambargo Rus halkına da zarar veriyor

Son Güncelleme: 18 NİSAN 2017 - TSİ 09:49

Rusya’nın Türk tarım ürünlerine uyguladığı kısıtlamalar, sadece Türk üreticilere değil Rus halkına da zarar veriyor. Rusya’da yayınlanan bir rapora göre, Türk tarım ürünlerine yönelik kısıtlamalar nedeniyle Rus halkı ve tahıl üreticileri zarar görüyor.

Türkiye ile devam eden “tarım savaşı” neticesinde yüksek fiyatlara maruz kalan Rus halkının yanı sıra, ülkedeki tahıl, yağ ve şeker üreticilerinin de zarar gördüğü bildirildi.

Rus Ulusal Ekonomi Başkanlık Akademisi tarafından yayınlanan “Rusya’daki Ekonomik Durum” adlı rapora göre, Rusya ile Türkiye arasında tarım ürünlerinde yaşanan anlaşmazlık nedeniyle en büyük zararı Rus halkı görüyor.

Rusya’daki domates ve salatalık üreticilerinin, Türk ürünlerine yönelik kısıtlamalar sayesinde gelirlerini 2016’dan bu yana yaklaşık 500 milyon dolar arttırdığı belirtilen raporda, Rus vatandaşlarının ise söz konusu ürünleri normalden üç kat daha yüksek fiyata aldığı vurgulandı. Raporda, Türkiye’den ithal edilen domatesin serbest bırakılması halinde, ithalat fiyatlarının diğer ülkelerden gelen domatesten daha ucuz olacağına işaret edildi.

Raporda, Rus üreticilerin vatandaşlara uygun fiyatla ürünleri ne zaman sunabileceğinin belli olmadığı kaydedilirken, Türk ürünlerine yönelik kısıtlamalar nedeniyle Türkiye’nin Rus tahıl ürünlerine getirdiği vergi düzenlemesi hamlesinin ise “anlaşılabilir bir adım” olduğu ifade edildi.

Milli Gazete