17 Safer 1441 | 16 Ekim 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

İnternetten yayına RTÜK denetimi geliyor

Son Güncelleme: 28 EYLÜL 2018 - TSİ 09:49

İnternet ortamındaki bütün yayınların, ulusal televizyonlar gibi RTÜK denetimine girmesini ve RTÜK’ün lisans vermediği, lisansını iptal ettiği yayınların kesilmesini öngören yönetmelik taslağı hazırlandı ve görüşe açıldı.

RTÜK ve BTK tarfından hazırlanan taslakta öne çıkan bazı düzenlemeler şöyle:

- Radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetlerinin internet ortamından sunumu, bu hizmetlerin iletimi, internet ortamından medya hizmet sağlayıcılara yayın lisansı, platform işletmecilerine de yayın iletim yetkisi verilmesi denetime bağlanacak.

- Yurtdışındaki yer sağlayıcılar ve tüzel kişiler, yönetmelik kapsamı dışında olacak. Ancak buralardan hizmet alarak Türkiye’den yapılan yayınları gerçekleştirenler denetlenecek. İnternet ortamından Türkçe olarak Türkiye’ye yönelik yayın yapan veya yayın dili Türkçe olmamakla birlikte Türkiye’ye yönelik ticari iletişim yayınlarına yer veren yayın kuruluşlarının yayın hizmetleri de aynı düzenleme kapsamında bulunacak. Bu kuruluşların internet ortamındaki yayınlarına devam edebilmeleri için Türkiye Cumhuriyeti devletinin yargı yetkisi altındaki diğer kuruluşlar gibi Üst Kurul’dan internet ortamından yayın lisansı, bu kapsamdaki platform işletmecilerinin de internet ortamından yayın iletim yetkisi alması zorunlu olacak. Gerçeğe aykırı belge sunduğu veya beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılacak ve haklarında cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacak.

Milliyet