17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

‘Ciğerde her türlü besleyici var’

Son Güncelleme: 24 OCAK 2018 - TSİ 09:49

Dr. Yavuz Dizdar, ciğerin vitamin, mineral ve protein dahil insan vücudu için gerekli ne varsa hepsini içerdiğini söyledi.

Ciğerin insan vücudu için önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Dizdar, “Sonuçta vitamin, mineral ve proteinler karaciğerde depolanıyor. Ciğer yiyince topluca dengeli biçimde hepsini almış oluyorsunuz. Bunun içerisinde nispeten şeker ve aminoasit de var. Aklınıza gelebilecek her türlü besleyici şey ciğerde var” diye konuştu.

Ciğer çok fazla ısıl işlemden geçerse besin değerleri yok oluyor” diyen Dr. Dizdar, “Ciğer kızartılırken çok fazla ısıl işlemden geçirilmemeli. Hafif kızartıldığında içerisindeki besin değerlerini koruyor ama çok kızartıldığında içerisindeki besleyici unsurların bir kısmı sıcaklıkla bozuluyor. Ciğerin hafif pembemsi kalması gerekli” uyarısında bulundu.

Çocukların beslenmesi için alması gereken bileşim olarak ne varsa vitamininden, mineralinden, proteinine kadar ciğerin hepsini içerdiğini vurgulayan Dizdar, “Çocukların gelişimine katkı sağlıyor” diye konuştu.

Milliyet