15 Rebi'ül-evvel 1441 | 12 Kasım 2019 Salı

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Doğu'ya kar geldi

Son Güncelleme: 20 EKİM 2011 - TSİ 11:04

Trakya'dan sonra Erzurum ve Ardahan'a da yılın ilk karı düştü. Meteoroloji yetkilileri yağışı Karadeniz üzerinden gelen İzlanda alçak basınç sisteminin etkisine bağladı.


Trakya'dan sonra Doğu Anadolu Bölgesi'nde de kar yağışı etkili olmaya başladı. Erzurum ve Ardahan'a yılın ilk karı yağdı. Erzurum'da sabaha karşı başlayan kar yağışı kenti beyaza bürüdü. Yüksek kesimlerde tipi etkili olurken, Palandöken'de kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Kent merkezinde ve Erzurum-Aşkale karayolunda maddi hasarlı trafik kazaları meydana geldi. Okula giden öğrenciler zor anlar yaşadı. Karla mücadele ekipleri, kaldırım ve yolların temizlenmesi için çalışma başlattı.


Hava sıcaklığı eksi bir dereceye kadar düştü. Meteoroloji Erzurum Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Karadeniz üzerinden gelen İzlanda alçak basınç sisteminin etkisi altında kaldığını belirtti. Gece en düşük hava sıcaklığı Kars'ta eksi 3, Ağrı'da eksi 2 ve Iğdır'da 5 derece olarak ölçüldü. Kar yağışı dün sabah Ardahan'da da etkili oldu. Kent kısa sürede beyaza bürünürken, kar Ardahan'ı Artvin'e bağlayan Sahara Geçidi ve Ardahan'ı Posof'a bağlayan Ilgar Geçidi'nde de etkisini gösterdi. Karayolları yetkilileri, gün boyunca sürücüleri yola zincirsiz çıkmamaları konusunda uyardı. Meteoroloji Müdürlüğü, Ardahan'da gece en düşük hava sıcaklığının eksi 4 derece olarak ölçüldüğünü kaydetti. Kayseri'de de dün sabah yılın ilk karı düştü. Hava sıcaklığı da hissedilir derecede düşerken vatandaşlar kar yağışı nedeniyle zor anlar yaşadı.


MİLLİYET