24 Cemaziyelevvel 1441 | 19 Ocak 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Üniversite tercih maratonu yaklaşıyor

Son Güncelleme: 16 TEMMUZ 2019 - TSİ 10:06

Üniversite adayları, 18 Temmuz’da sınav sonuçlarını öğrenecek. 23-29 Temmuz’da ise tercih dönemi başlayacak. Öğrencilerin istedikleri bölümü okumak için devletin yanı sıra vakıf üniversiteleri seçeneği de var. Ancak yıllık öğrenim ücretleri bütçeleri zorluyor.

Ücretler, geçen yıla göre ortalama yüzde 20 arttı. Tıp ortalama 80 bin, hukuk 55 bin, mühendislik ve mimarlık programlarıysa 50 bin TL’yi buldu.

"Mutlu olduğunuz alan başarı da getirir"

Üniversite sınavına hazırlanmak kadar, bölüm tercihi yapmak da kafa karıştırıcı. Ulusal ve uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticilerine “Neye göre program seçilmeli?” diye sorulduğunda, ortak cevap: “Mutlu olacağınız alanı seçin ve işinizde en iyisi olun.”

"Ne iş yaparsanız yapın, farklı alanlarda bilgi ve becerilerinizi geliştirecek deneyimleriniz olması gerekiyor. Staj ya da gençler için düzenlenen programlara katılmayı deneyin. Şirketler farklı tecrübelere sahip gençlere önem veriyor."

"Bugün şirketler çeyreklik planlar yapıyor. Meslekler altı ayda yok olabiliyor. Diğer taraftan üç ayda bir yeni mesleğin çıktığı dünyamızda, gelecek beş yıl için tahmin yapmak çok güç. Bu kadar hızlı dünyada gençler kendilerinin çok yönlü kabiliyetlerini geliştirmeli. Takım çalışması gibi sosyal becerilerin yanı sıra mesleğinin dışında ilgili alanlar hakkında da bilgi sahibi olmalılar."

Hürriyet