8 Rebi'ül-ahir 1440 | 16 Aralık 2018 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Yemen'de nüfusun tümü insani yardıma muhtaç

Son Güncelleme: 1 MART 2018 - TSİ 10:31

Yemen'de nüfusun tümünün insani yardıma muhtaç hale geldiği belirtilerek, '5 yaş altı 400 bin çocuk aşırı derecede yetersiz beslenme ile karşı karşıya ve tedavi edilmezlerse hayatlarını kaybetme riski akranlarına oranla 10 kat daha fazla, uyarısında bulunuldu.

Rekor seviyede (22,2 milyon) insanın yardıma ve korumaya ihtiyaç duyduğuna işaret eden yetkililer, ülkede 8,4 milyon kişiye acil gıda yardımı yapılması gerektiğini dile getirdi. Ekonomik ve insani krizin de büyüdüğü ve ülkede ''dünyanın en büyük insan kaynaklı krizin yaşandığı ifade edilen açıklamada, 2015 yılından beri ülke ekonomisinin yüzde 40 küçüldüğüne dikkat çekildi.

Yemen'de difteri salgını

Diğer taraftan, yayınlanan rapora göre Yemen'de difteri salgınının ortaya çıktığı 2017 yılının Ağustos ayından bu yana 72 kişi hayatını kaybetti. Raporda, şüpheli difteri vakasının tespit edildiği kişi sayısının ise bin 193 olduğu belirtildi. Yemen'de 3 yıldır süren açlık ve yoksulluk nedeniyle ülkede kolera ve difteri salgını yüksek seviyeye çıktı. Ülkedeki su ve kanalizasyon arıtma tesislerinin tahrip olması nedeniyle nüfusun yarısından fazlası temiz içme suyu temin edemiyor. Ülkede temiz su temin edilememesi salgınların artmasına neden olan en büyük faktörlerden biri.Yemen'de Kolera nedeniyle 2 bin 200 kişi hayatını kaybetmişti.

timeturk.com