12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Çin'in Uygur baskısı Batı basınında

Son Güncelleme: 11 OCAK 2018 - TSİ 09:45

Doğu Türkistan'ı ziyaret eden Washington Post muhabirleri Uygurlara uygulanan baskı ve kontrolü sosyal laboratuvar kapsamında "Çin burada geleceğin istihbarat teknolojisinin deneyimini yaşıyor." diyerek tanımladı.

Uygur Özerk Bölgesi'nde (Doğu Türkistan) Chen Quanguo adlı valinin göreve gelmesinden beri güvenlik önlemleri dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir boyuta erişti. Polis gücünün 7 kata çıkartılması bile uygulanan "teknolojik gözaltı toplumu" yanında sönük kaldı.

Her sokakta, her kapalı alanda yüz tanıma sistemine sahip kameralar, markete girerken dahi gereken dijital kartlar, cep telefonları ve bilgisayarlara yüklenmesi zorunlu takip programları ve daha binlercesi dünya basınının da ilgisini çekmiş durumda.

The Washington Post'tan, The Guardian'a, CNN'den, The Wall Street Journal'a kadar birçok gazete son aylarda Çin'in, Doğu Türkistan'ı bir gözaltı laboratuvarına çevirdiğini vurguluyor.

The Wall Street Journal muhabiri Doğu Türkistan'a giderek şu ifadeleri kullandı:

"Çin’in kuzeydoğusundaki Doğu Türkistan’da haber yapmak, bir savaş bölgesinde seyahat yapmak gibi hissettiriyor. Buradaki güvenlik oldukça sıkı. Zırhlı araçlar sokaklarda, her köşede karakollar ve binlerce güvenlik kamerası... Geçtiğimiz yılda polis güvenlik seviyesini en üst seviyeye çıkardı. Bölge muhtemelen dünyadaki en yoğun gözetim ile yüz yüze. Çin burada geleceğin istihbarat teknolojisinin deneyimini yaşıyor. Doğu Türkistan'da olmak demek, günde onlarca kez kontrol edilmeniz demek. Markete giderken, araba sürerken, trene binerken... Hatta akıllı telefonlarınız bile kontrol ediliyor. Muhabirler olarak onlarca kez polis tarafından durdurulduk, röportajlarımız bölündü, şehir dışında tutuklandık"

Dünya Bülteni