29 Cemaziyelahir 1441 | 23 Şubat 2020 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Enerji kullanımı ve üretiminde son durum

Son Güncelleme: 31 ARALIK 2019 - TSİ 10:33

Dünyada hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden birinin artan kömür kullanımı olduğunu söyleyen Fatih Birol, “Hepimiz ısınmayı ve karbon salımını konuşuyoruz ama dünyada kömür kullanımı katlanarak artıyor. 2000 yılından bu yana dünyadaki kömür tüketimi yüzde 65 artmış durumda." dedi.

Birol, "Çin, Hindistan ve Endonezya kömüre yükleniyor. Sonuçta hepimiz aynı atmosferin altında yaşıyoruz. Her hangi bir yerdeki karbon salımı tüm dünyayı olmuz etkiliyor. Bu durumun düzelmesi gerekiyor. Temiz teknolojilerin desteklenmesi gerekiyor” diye konuştu.

"Yenilenebilir olan ekonomik sebeple tercih ediliyor"

Önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerjide de hızlı bir büyüme yaşanacağını dile getiren Birol, “2019’da kurulan enerji santrallarının yüzde 40’ı güneş, yüzde 22’si ise rüzgar santrallarından oluştu. Bunun nedeni tamamen ekonomik. Güneş ve rüzgar santrallarının kurulum maliyetleri hızla düşüyor. Dünyada 570 gigavat kurulu rüzgar kapasitesi mevcut. 2030’da bunun ikiye katlanacağını öngörüyoruz”şeklinde konuştu.

 

Elektrikli otoda batarya için AR-GE

Dünyada elektrikli araç pazarının hızla büyüdüğünü söyleyen Fatih Birol, “Türkiye’nin elektrikli otomobil konusunda attığı adım gerçekten çok önemli. Eğer hedefler tutturulursa Türkiye bu alanda öne çıkacaktır. Türkiye’nin elektrik sisteminde esneklik sağlayabilmesi için batarya konusuna da eğilmesi gerek. Yenilenebilir enerjinin sisteme entegrasyonu ve elektrikli araçlar için bataryalar en kritik konu. Dünyada şu anda en fazla Ar-Ge çalışması da batarya alanında yapılıyor” diye konuştu.

Hürriyet