18 Cemaziyelahir 1440 | 22 Şubat 2019 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

AB'de mülteci tartışması alevlendi

Son Güncelleme: 21 HAZİRAN 2018 - TSİ 14:26

Almanya ve İtalya başta olmak üzere bazı üye ülkelerinde mülteciler sorununun her geçen gün daha fazla siyasete konu olmaya başlaması Avrupa Birliği’ni harekete geçirdi.

‘Mülteci paniğinin’ kontrolden çıkma ve daha derin bir siyasi kriz halini alma sinyalleri vermeye başlamasının da etkisiyle AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, gayriresmi nitelikli bir mini zirve düzenleme kararı aldı.

Pazar günü Brüksel’de yapılacak toplantıya Almanya, Hollanda, Fransa, İtalya, İspanya, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya ve Malta liderlerinin katılması öngörülüyor.

Mini zirve kararının ABD'nin mültecilere yönelik politikalarını sertleştirdiği, Almanya’da koalisyon hükümetinin mülteci politikaları nedeniyle sallandığı ve İtalya’da yeni hükümetin aşırı sağ politikaları mülteciler konusunda uygulamaya başladığı bir dönemde gelmesi dikkat çekiyor.

Mülteci sorunu, 28-29 Haziran’da yapılacak AB Zirvesi’nde zaten konuşulacaktı. Göçmen sayısı da 2015’te yaşanan krizin öncesindeki seviyeye düşmüş durumda. Buna rağmen Juncker’in, normalde AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’un yetkisinde olan zirve toplama çağrısında bulunması siyasi manevra olarak görülüyor.

1 Temmuz’da AB Dönem Başkanlığı’nı Bulgaristan’dan devralacak Avusturya’nın Başbakanı Sebastian Kurz ise mini zirvenin Alman iç siyasetiyle değil, ‘gecikmiş bir çözüm’ ile ilgili olduğunu savundu.

Hürriyet