12 Cemaziyelevvel 1440 | 19 Ocak 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

En uzun gece (21 Aralık)

Son Güncelleme: 21 ARALIK 2017 - TSİ 11:00

21 Aralık'ta yılın en uzun gecesini yaşayacağız. Güneş ışınları Oğlak dönencesine dik açı ile geliyor. Türkiye'nin de içinde bulunduğu Kuzey yarımkürede en uzun gece yaşandıktan sonra 23 Aralık'tan itibaren geceler kısalıp gündüzler uzamaya başlıyor. 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gece ise Kuzey'deki Sinop'ta yaşanacak.

21 Aralık'ta güneş ışınları Oğlak dönencesine dik gelir. Güney yarımkürede yaz, Kuzey yarımkürede kış başlangıcıdır. Bu tarihten itibaren Kuzey Yarımküre’de gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney Yarımküre’de kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar. Dolayısıyla Türkiye'de 21 Aralık'ta en uzun geceyi yaşayacağız.


İSTANBUL 21 ARALIK

Gece süresi: 14 saat 47 dakika

Gündüz süresi: 9 saat 13 dakika

En uzun gecenin yaşanacağı Sinop'ta gece süresi 15 saat 6 dakika;

Gündüz süresi ise 8 saat 54 dakika olacak.

En kısa gecenin yaşanacağı Hatay'da gece süresi 14 saat

Gündüz süresi ise 10 saat yaşanacak.

GÜNDÖNÜMLERİ VE EKİNOKS TARİHLERİ

21 Mart (ekinoks) : Gece ve gündüz eşit olur, bizim bulunduğumuz kuzey yarım kürede ilkbahar başlarken güney yarımküre sonbahara girer.

21 Haziran (Yaz gündönümü): Yılın en uzun gündüzü ve en kısa gecesinin yaşandığı zamandır. Bir diğer adı da Yaz gündönümüdür. Kuzey yarım kürede yaz başlarken güney yarım kürede kış başlar.

23 Eylül (ekinoks): Gece ve gündüz eşit olur. Kuzey yarımkürede yaz biter, sonbahar başlar. Güney yarımkürede ise bahara geçiş olur.

Yeni başlangıç için yeni fırsat

Kuzey Yarımküre’de bugünden itibaren günler uzuyor. “Mevsimsel depresyonların” azalacağını vurgulayan uzmanlara göre, uzun karanlık günlerle birlikte duygusal bozukluklar da geride kalacak

Klinik psikolog Nazan Topal Eren, Güneş ışığının psikolojimize etkisini ve bugünden sonra artan Güneş ışıklarının ruhumuza nasıl iyi geleceğini anlattı. Eren, Örneğin karanlık günlerde güne başlamak psikolojimizi olumsuz etkiler.

Açık havada yürüyüş yapmak, perdeleri açık tutmak gibi günlük küçük aktiviteler bizim kendimizi iyi hissetmemiz için önemlidir. Günlerin uzaması ile karanlık havanın oluşturduğu uyku ve uyuşukluk durumu sonlanmaya başlayacak. Efektif şekilde Güneş ışığından yararlanmak psikolojimizi olumlu etkileyecek" ifadelerini kullandı.

NTV, Sabah