17 Recep 1440 | 24 Mart 2019 Pazar

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Seçim süreci başladı

Son Güncelleme: 30 NİSAN 2018 - TSİ 10:15

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için hazırladığı takvim kapsamında seçim süreci bugün başlıyor.

YSK’nın, hazırladığı takvim kapsamında seçimin başlangıcı 30 Nisan 2018 olarak belirlendi. Takvime göre cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular 1 Mayıs’ta başlayacak, seçmenler tarafından aday gösterilenler için gerekli 100 bin imzanın 4-9 Mayıs tarihlerinde toplanması gerekecek. Seçmenler bu süre içinde ilçe seçim kurullarına imza verecek.

Siyasi partiler, cumhurbaşkanı adaylığı başvurularını 5 Mayıs saat 17.00’ye kadar yapabilecek. İttifak yaparak seçime katılma kararı alan siyasi partilerin genel başkanlarının imzalarını içeren ittifak protokolünün YSK’ya teslim edilmesinin son günü 6 Mayıs olacak.

Cumhurbaşkanı geçici aday listesi 10 Mayıs’ta yayımlanacak ve itiraz süresi başlayacak. İtirazlar, 11 Mayıs saat 17.00’ye kadar yapılabilecek.

YSK, itirazları 12 Mayıs’ta karara bağlayacak.

13 Mayıs’ta ise Cumhurbaşkanı kesin aday listesi yayımlanacak ve Cumhurbaşkanı seçimi propaganda dönemi başlayacak.

Siyasi parti genel merkezlerinin seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listeleri, YSK’ya 21 Mayıs’ta en geç saat 17.00’ye kadar verilecek.

Lİste askıya çıkıyor

2 Mayıs: Muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08.00’de askıya çıkarılacak.

22 Mayıs: Yurt içi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurt dışı seçmenlerin oy kullanacakları tarih aralığı ve yer bilgileri YSK’nın internet sitesinde ilan edilecek.

30 Mayıs: Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanacak.

7 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemi başlayacak.

19 Haziran: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek.

24 Haziran: Oy verme günü.

8 Temmuz: İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu (yüzde 50+1)sağlanmadığı takdirde ikinci tur oylama yapılacak.

Milliyet