8 Safer 1440 | 17 Ekim 2018 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

'Köylerin nüfusu her yıl 100 bin azalıyor'

Son Güncelleme: 9 KASIM 2017 - TSİ 13:11

Nüfusu her yıl azalan köylerin eski şaşalı günlerine geri dönmesi gerektiğinin altını çizen Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Ülkemizde köylerin nüfusu her yıl ortalama 100 bin civarında büyükşehirlere göç sebebiyle azalıyor.

Tarımsal üretime ve hayvancılığa hız kazandırmak için köye dönüş projelerinin önü açılmalı. Kentten köye göçü teşvik eden projelere katılımın artması sağlanmalı. Bunun için de maddeler güncellenmeli. Maddeler arasında bulunan yaş kıstası kalkmalı. Köyüne dönüp çiftçilik, hayvancılık yapmak isteyen herkes için bu yaş sınırı kaldırılmalı. Ülkemiz tarım ve hayvancılık için eşsiz bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli doğru kullanmalıyız. Köyler eski şaşalı günlerine döndüğünde dışarıdan hayvan, saman vs. almaya gerek kalmayacaktır” diye konuştu.

"Yerliye destek ithalatı azaltır"

Küçük aile işletmelerinin desteklenmesinin hayvancılığa büyük canlılık kazandıracağına vurgu yapan Palandöken, “Kırsal kesimdeki esnaf ve çiftçinin gelir seviyesinin yükselmesi tarım ve hayvancılığın canlanmasını etkiler. İthal et tartışmalarının da azalması için aile besiciliğinin önemini her zaman söylüyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ’nın 81 ilde uygulayacağı 50 başa kadar kapasiteye sahip küçük aile işletmelerine besi desteği bu noktada olumlu bir adım. Bununla beraber yerli üretici desteklendikçe ithalata olan ihtiyaç da azalır. Son 7 yılda besilik, kasaplık, damızlık canlı hayvan ve et ithalatına 5 milyar doların üzerinde döviz ödendi. Bu rakamlar göz önünde bulundurulduğunda ithalatı yerli üreticinin desteklenmesi azaltacaktır” dedi.

Milli Gazete