20 Ramazan 1440 | 25 Mayıs 2019 Cumartesi

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Kömürün ağırlığı azalıyor

Son Güncelleme: 15 KASIM 2018 - TSİ 10:14

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (UEA) yayımladığı "2018 Dünya Enerji Görünümü" raporunda ki nokta ön plana çıkıyor. Birincisi, kömürün uzun vadede yapısal bir düşüşte kalması, ikincisi ise enerji kaynaklı karbon emisyonlarının Paris Anlaşması’nın hedeflerine rağmen yükselmeye devam etmesi.

Rapor aynı zamanda, rüzgâr ve güneşin dünyadaki en önemli üç enerji kaynağından ikisi olduğunun altını çiziyor.

Küresel kömür talebinde 2017’de yüzde 4.9’luk bir düşüş öngören UEA, son raporunda bu projeksiyonunu yeniliyor ve 2040’ta küresel kömür talebinde, bir önceki orandan yüzde 3.5’lik daha fazla düşüş yaşanmasını öngördüğünü açıklıyor. Böylece yeni raporda, sadece son iki yılda kömür talebindeki düşüş öngörüsünde yapılan revizyon toplamı yüzde 8.3’e ulaşmış oluyor. Bu oran Avustralya’nın 2017’deki kömür ihracatının üç katına tekabül ediyor.

Yeni Politikalar Senaryosu’na göre kömür, 2040’tan çok önce yerini doğal gaz ve güneşe bırakabilir. UEA aynı zamanda, 2040’ta güneş enerjisi maliyetlerinde yıllık yüzde 3.75’lik bir düşüş öngörüyor.

Rapor, daha az maliyetli yeni çözümlere doğru teknolojik dönüşümün kaçınılmaz olduğunun altını çiziyor. Nitekim; Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Meksika ve Avustralya gibi çeşitli ülkelerde güneş maliyetlerinin sadece iki yıl içinde yarıya indiği izleniyor.

Yenilenebilir enerjilerin ucuzlamasını sağlayan yeni teknolojiler geleceği şekillendirecek etkiye sahip. Bugün herkes, kömürün süresinin dolmaya başladığını kabul ediyor. Bundan sonra tartışılacak konu, bu sürenin ne kadar olduğu…

Dünya