27 Cemaziyelahir 1441 | 21 Şubat 2020 Cuma

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Ucuz şekerleme pahalıya patlar

Son Güncelleme: 5 AĞUSTOS 2013 - TSİ 11:58

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, denetim dışı ve kaçak üretilen gıda ürünlerine karşı vatandaşların dikkatli olması gerektiğini belirterek, “Normalden ucuza satılan yiyeceklere şüpheyle yaklaşın. Yol kenarında araç arkalarında satılan tatlı, şekerleme, çikolata, kadayıf ve ekmek gibi yıkanmadan yenebilen ürünlerden uzak durun” uyarısında bulundu.

Palandöken, yazılı açıklamasında, Ramazan ayının gelmesi ile birlikte piyasanın canlandığını, esnafın rahat ettiğini belirtti. TESK Başkanı Palandöken, yazın boşalan Anadolu şehirlerine gelen gurbetçilerin yaptığı 1 milyar 328 milyon 300 bin liralık alış verişin de piyasaların canlanmasına çok katkısı olduğunu kaydetti.

Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte tatlı, şekerleme ve şarküteri ürünlerinin denetim dışı ve kaçak üretimlerinin yapılabileceğini ifade eden Palandöken, şunları kaydetti: “Bilhassa Ramazan ayında artan merdiven altı üretilen gıda ürünlerini kesinlikle almayın. Normalden ucuza satılan yiyeceklere şüpheyle yaklaşın. Yol kenarında araç arkalarında satılan tatlı, şekerleme, çikolata, kadayıf ve ekmek gibi yıkanmadan yenebilen ürünlerden uzak durun. Alacağınız her kaçak ürün, sağlığınıza zarar vereceği gibi dükkanında vergisini veren, primini ödeyen, işçi çalıştıran esnafın kapısına kilit vurması demektir.

Bakanlığın yaptığı denetimler devam etmeli. Yerel yönetimler üretim izni olmayan yerleri, hijyen kurallarına uymayan, açıkta ekmek satanları engelledikleri takdirde kötü mal piyasada barınamaz. 5 liraya sosis, 10 liraya kavurma olmaz, 3-5 liraya tatlı satılıyorsa almamak gerekir.”

Milli Gazete