9 Safer 1440 | 18 Ekim 2018 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Ekonomi

Ana Sayfa Haber Ekonomi

Altın dolar endeksli yükselişte

Son Güncelleme: 21 KASIM 2017 - TSİ 11:10

Altın fiyatları yükselişini sürdürüyor. 162 lirayla son rekor denemesini dün yapan gram altın, akşam saatlerinde ise 161 liradan alıcı buldu.

Yurtdışında özellikle jeopolitik endişelerle altının ons (31.1 gram) fiyatı yükselirken, buna yurt içinde artan dolar kuru da ekleniyor. Dün güne 161 lira seviyelerinde başlayan gram altın, dolar kurunun 3.90 TL sınırını aşmasıyla yeni rekoru olan 162 lirayı gördü.

Kapalıçarşı’da çeyrek altın 265 lira, Cumhuriyet altını 1.085 lira liradan satılıyor. Uluslararası piyasada altının onsu ise 1.280 dolardan alıcı buluyor.

Gram altın ise 163 liraya kadar yükseldi.

'En çok gram alınıyor’

Kuyumcular, dolar kuru ve altın fiyatlarının piyasa dengesini değiştirirken, en çok ‘düğün takısı’ alacaklara sorun olduğunu anlatıyor. Düğünlerin vazgeçilmezi ‘çeyrek altının’ yerini ise gram altının aldığını kaydeden kuyumcu Ersin Kıymet, “Fiyatı bilen iki defa düşünüyor, tartıyor. Olmayınca mecbur gram altın alınıyor. Düğün takısı, yeni doğan bebek gibi durumda çeyrek altın satarken, bir süredir gram altın satıyoruz. Zaten gram altın daha önce de altın fiyatları yükselince Moda olmuştu. Gram altın, yatırım için değil belki ama hediye takı anlamında yeniden ciddi rağbet kazandı” diye konuştu.

Milliyet