25 Cemaziyelahir 1441 | 19 Şubat 2020 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Türkiye

Ana Sayfa Haber Türkiye

Ebeveyn bağlılığı okul kaygısı sebebi

Son Güncelleme: 4 EYLÜL 2019 - TSİ 10:22

18 milyona yakın öğrenci 9 Eylül pazartesi günü ders başı yapacak. İlkokula gidecek tüm öğrenciler okula uyum sağlayabilmek için bu hafta eğitim öğretime başladı. Çocukları okula başlayacak olan ebeveynler bu süreçte bir takım zorluklar ile baş etmek zorunda kalabilir.

Okul fobisi, bu zorlukların başında geliyor. Okul korkusunun temelinde çocuğun özellikle anneye aşırı bağımlı olması ve anne babadan ayrılma korkusu yatıyor. Ancak ebeveynlerin de "Acaba başarabilecek mi?", "Okuldan sıkılacak mı?" gibi çocuklarına yansıttıkları endişeler de okuldan korkutuyor.

Baş ve karın ağrısının bu fobinin en yaygın belirtisi olduğunu söyleyen Rehberlik ve Psikoloji Danışmanı Sesil Kalender "Okula göndermekten vazgeçmeyin" uyarısında bulundu. Okul fobisinin altında birçok olası neden olabileceğini söyleyen Kalender bunları şöyle sıraladı:

Çocuk anne babası olmadığında kendisine veya anne babasına bir şey olacağından korkuyor olabilir.

Sorumluluk almaktan korkuyor olabilir.

Anne babanın çocuğun okula başlamasıyla geliştirdikleri endişe ve kaygıları çocuğa yansıtmaları sonucu çocukta okul korkusu yaşanmaya başlayabilir.

Annenin de çocuğa bağımlı olması okul korkusunu tetikleyebilir.

Öğretmenin ilgi ve sevgisi diğer çocuklara da yöneleceğinden çocuk kendisine gösterilen ilgiden tatmin olmayabilir.

Ev ortamı çok kuralsız ve patronun çocuk olduğu aile yapılarında, çocuklar bir düzen bütünü olan eğitim kurumlarına uyumda akranlarına kıyasla güçlük çekebilir.

Sabah