17 Cemaziyelahir 1440 | 21 Şubat 2019 Perşembe

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Dünya

Ana Sayfa Haber Dünya

Arakanlılar iki ülke arasında kaldı

Son Güncelleme: 1 ŞUBAT 2018 - TSİ 11:40

Myanmar ordusunun gerçekleştirdiği soykırımdan kaçarak Bangladeş’e sığınan 770 bin Arakanlı, iki ülke arasındaki anlaşmazlığın ortasında kaldı. Bangladeş’in göndermek istediği Arakanlılar ise can, namus ve mal güvenliğinin olmadığı Myanmar’a geri dönmekten korkuyor.

Son 40 yıldır Myanmar’ın katliamlarından kaçan Arakan halkı, Bangladeş’e sığınıyor. Ekim 2016’da 80 bin, Ağustos 2017 sonrasında ise 770 bin kişinin sığındığı ülkede Arakanlı nüfusu 1 milyonu aşmış durumda. Sorunun çözümü için tüm uluslararası kuruluşlara başvuran Bangladeş, zayıf ekonomisini öne sürerek mültecileri ülkelerine geri göndermek istiyor. Bu konuda uzun bir aradan sonra göstermelik bir adım atan Myanmar ise haftada iki bin kadar mülteciyi geri alabileceğini açıkladı. Geri dönenlerin mülteci kamplarına alınacağını açıklayan Myanmar, 2016 yılı öncesinde gidenlerin de ülkeye kabul edilmeyeceğini belirtti.

Myanmar’ın tavrının bir oyalamadan ibaret olduğunu dile getiren Bangladeş yetkilileri ise haftada 2 bin kişi alınırsa bile bu işin uzun yıllar alacağını belirterek duruma tepki gösterdi. Myanmar’ın haftada 15 bin mülteciyi geri almasını isteyen Bangladeş, istekleri kabul edilmedikçe mültecileri geri göndermeyeceğini açıkladı.

Yüzlerce yıldır yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan Arakanlılar ise bu şartlar altında geri dönmek istemiyor. Can ve namus güvenliklerinin olmadığını belirten Arakanlılar, ayrıca köylerine dönmek istediklerini, Myanmar’ın gösterdiği mülteci kamplarına gitmeyeceklerini belirtti.

Milli Gazete