23 Rebi'ül-evvel 1441 | 20 Kasım 2019 Çarşamba

CANLI DİNLECANLI DİNLE

Hayat

Ana Sayfa Haber Hayat

Şok diyetler zararlı olabilir

Son Güncelleme: 8 MAYIS 2012 - TSİ 10:18

Dengesiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle artan kilo sorunları, beraberinde suiistimale açık bir sektör de oluşturdu. 

Uzmanlar zayıflama vaat eden yöntemlere karşı dikkatli olunması gerektiğini belirterek “Aşırı şişmanlık ülkemizde de giderek artıyor. Bu nedenle her geçen gün zayıflamak için farklı yöntemler sunuluyor. Zayıflamak, dengeli beslenmek ve hareketli yaşamla mümkündür. Zayıflamak için tercih edilecek yöntemler de mutlaka bir hekim kontrolünde uygulanmalıdır. Aski halde bu, ölüme neden olabilir” uyarısında bulundu.Türkiye’de her 10 kişiden 4’ü fazla kilolu, 3’ü de obez. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Başkanı Prof. Dr. Sadi Gündoğdu, hareketsiz yaşam ve aşırı kalorili yiyecek-içecek alınmasının obeziteyi ve kilo sorunlarını gündeme getirdiğini söyledi. Obezite yaşının çok düştüğünü vurgulayan Gündoğdu, obezitenin yüzde 60’lara varan oranlarda arttığını, bunun birçok hastalığa neden olduğunu ifade etti.Akdeniz ve Ege mutfağı ağırlıklı beslenilmesinin önemine vurgu yapan Gündoğdu, aşırı şişmanlık ile mücadelede her türlü girişimden ve tedaviden önce hayat tarzının değişmesinin çok önemli olduğunu vurguladı ve “Öğün atlanmamalı” dedi.
Yürümek bedava spor
“Spor için illa bir merkeze gitmek gerekmiyor. Sporun en basiti ve bedava olanı yürümektir” diyen Prof. Dr. Sadi Gündoğdu, kişinin en azından günde yarım saat tempolu yürümesi gerektiğini söyledi.
Gündoğdu, yüzmenin de sağlıklı olduğunu dile getirerek “Her mahallenin havuzu olabilir. Kamu görevi olarak her belediye bunu yapmalıdır. Şimdi yollara spor aletleri koyuyor, bazı belediyeler hizmet veriyorlar. Spor yapmadan sağlık testlerinden geçilmeli” uyarısında bulundu.
Cumhuriyet